Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromá kosmická loď absolvovala první let, který trval tři hodiny

Věda

  15:45
LOS ANGELES - Soukromá kosmická loď SpaceShipTwo britského miliardáře Richarda Bransona v pondělí podnikla první zkušební let. Nebylo při něm naplánováno oddělení vesmírného modulu od nosného letounu, a stroj tak nedosáhl hranice vesmíru, za kterou je označována výška 100 kilometrů nad zemským povrchem. Branson ale i tak označil zkoušku za úspěch. Informovala o tom dnes agentura AP.

SpaceShipTwo uprostřed foto: ČTK

Kosmická loď odstartovala z Mohavské pouště a vystoupala do výšky téměř 14 kilometrů. Let trval téměř tři hodiny, poté se vesmírný modul i s nosným letounem vrátil na letiště. "Nebylo pro nás žádné překvapení, že let proběhl tak dobře," řekl po testu Branson.

Při skutečném letu do vesmíru by měl nosný letoun vystoupat do 15 kilometrů a poté by se od něj měla oddělit kosmická loď. Raketový pohon by ji následně měl vynést do výšky 110 kilometrů a posádka by tak na několik minut zažila stav beztíže. Loď by ale neměla dosáhnout orbitální dráhy ani obkroužit Zemi. Její let tak připomíná lety prvních amerických astronautů ze 60. letech minulého století.

Podle Bransona by testovací lety SpaceShipTwo měly pokračovat do roku 2011, o rok později by už plavidlo mělo nést do kosmu první vesmírné turisty. Na palubě stroje by měli být dva piloti a šest turistů, kteří si kromě prožitku stavu beztíže budou moci prohlédnout Zemi z kosmu.

Branson nabízí letenky do vesmíru za 200.000 dolarů (3,7 milionu korun).

Zálohu už podle AP složilo přes 300 lidí. Mezi prvními cestujícími by měli být i Branson a konstruktér jeho lodi Američan Burt Rutan.

Konstrukce SpaceShipTwo je založena na technologii použité u letounu SpaceShipOne, jemuž se jako prvnímu stroji nevládní organizace podařilo v roce 2004 překročit hranici vesmíru. Její následník je však dvakrát tak velký, jeho délka činí 18 metrů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...