Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromá kosmická loď absolvovala první let, který trval tři hodiny

Věda

  15:45
LOS ANGELES - Soukromá kosmická loď SpaceShipTwo britského miliardáře Richarda Bransona v pondělí podnikla první zkušební let. Nebylo při něm naplánováno oddělení vesmírného modulu od nosného letounu, a stroj tak nedosáhl hranice vesmíru, za kterou je označována výška 100 kilometrů nad zemským povrchem. Branson ale i tak označil zkoušku za úspěch. Informovala o tom dnes agentura AP.

SpaceShipTwo uprostřed foto: ČTK

Kosmická loď odstartovala z Mohavské pouště a vystoupala do výšky téměř 14 kilometrů. Let trval téměř tři hodiny, poté se vesmírný modul i s nosným letounem vrátil na letiště. "Nebylo pro nás žádné překvapení, že let proběhl tak dobře," řekl po testu Branson.

Při skutečném letu do vesmíru by měl nosný letoun vystoupat do 15 kilometrů a poté by se od něj měla oddělit kosmická loď. Raketový pohon by ji následně měl vynést do výšky 110 kilometrů a posádka by tak na několik minut zažila stav beztíže. Loď by ale neměla dosáhnout orbitální dráhy ani obkroužit Zemi. Její let tak připomíná lety prvních amerických astronautů ze 60. letech minulého století.

Podle Bransona by testovací lety SpaceShipTwo měly pokračovat do roku 2011, o rok později by už plavidlo mělo nést do kosmu první vesmírné turisty. Na palubě stroje by měli být dva piloti a šest turistů, kteří si kromě prožitku stavu beztíže budou moci prohlédnout Zemi z kosmu.

Branson nabízí letenky do vesmíru za 200.000 dolarů (3,7 milionu korun).

Zálohu už podle AP složilo přes 300 lidí. Mezi prvními cestujícími by měli být i Branson a konstruktér jeho lodi Američan Burt Rutan.

Konstrukce SpaceShipTwo je založena na technologii použité u letounu SpaceShipOne, jemuž se jako prvnímu stroji nevládní organizace podařilo v roce 2004 překročit hranici vesmíru. Její následník je však dvakrát tak velký, jeho délka činí 18 metrů.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...