Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Jak se utvářely národy bývalého SSSR? Vyhrajte knihu Mezi Východem a Západem

Věda

  12:00
Kniha, která pomůže pochopit problémy prostoru současného Běloruska a Ukrajiny. Autorku, americkou historičku Anne Applebaumovou, čeští čtenáři znají jako autorku jedné z nejslavnějších monografií o síti sovětských lágrů gulag.

Mezi východem a západem foto: Modernidejiny.cz

Kniha Mezi Východem a Západem – Napříč pohraničím Evropy poprvé vyšla v roce 1994, ale například v Británii se v tomto roce rozhodli vydat ji znovu. Je neuvěřitelně aktuální a dopovídá mnohé k úvahám o tom, jak se utvářely a jak se reflektovaly národy někdejšího Sovětského svazu v době, kdy se toto impérium rozpadalo. A nejen to: kniha poskytuje také mnohé náměty k přemýšlení o tom, co je nacionalismus a jaké jsou jeho kořeny.

Autorka pátrá po identitě míst, měst a lidí, s nimiž se na svých cestách setkává, a stále naráží na lidi tak či onak výstřední: na ty, kteří se ubránili a nevplynuli do šedé masy „homo sovieticus“, jak označil sovětské občany velký ruský satirik. Kniha vyšla v edici Moderní dějiny, která se zaměřuje na populárně-historické publikace.

A jak knihu vyhrát? Stačí odpovědět na jednoduchou otázku: Za kterou knihu získala Anne Applebaumová Pulitzerovu cenu? A ve kterém roce? Své odpovědi posílejte do neděle 13. března.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!