Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soutěž v USA: robotická ruka i zavlažovací zařízení

Věda

  7:00
PITTSBURGH - Do amerického Pittsburghu se tento týden sjelo více než 1500 středoškoláků z téměř sedmdesáti zemí, aby představili své vědecké projekty. Podívejte se, jak poměřovali síly na celosvětové soutěži Intel ISEF.

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat Čech Petr Pokora. foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Je jí patnáct, ale už stihla vymyslet nový zavlažovací systém a otestovat ho na farmě svých rodičů. „Vyzkoušela jsem to zatím na ploše asi deset metrů čtverečných,“ popisuje Ana Luisa Coutinho z Brazílie v sále pittsburského konferenčního centra.

Její vědecký projekt, zjednodušeně řečeno - „had“ poskládaný z plastových láhví, je jedním z 21, které přijeli do Spojených států představit studenti z Brazílie. „Pro zavlažování využívám láhve, které by jinak skončily mezi odpadky,“ upozorňuje Ana na zřejmě největší přednost svého nápadu.

Kde vzal 243 odrůd meruněk?

Z Česka dorazilo na Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), což je největší světová soutěž středoškoláků, sedm studentů s celkem šesti projekty. Tomáš Mariančík dokonce vyhrál čtvrtou cenu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kde jsem vzal 243 odrůd meruněk? To byla nejčastější otázka, na kterou musel návštěvníkům soutěže i porotcům odpovídat další český soutěžící - Petr Pokora z Gymnázia Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Zkoumal jednotlivé odrůdy meruněk a sestavil jejich žebříček s ohledem na přínosy pro zdraví člověka.

A kde tedy meruňky získal? „Na Mendlově univerzitě, kam jsem během zpracovávání projektu docházel,“ vysvětluje Petr Pokora.

Jazykověda i matematické výpočty

Velký zájem porotců, návštěvníků soutěže i televizních štábů budila robotická ruka jednoho z amerických studentů. Na nedostatek pozornosti si nemohl stěžovat ani osmnáctiletý Martin Šuník ze Žiliny. Když si navlékl rukavici s čidly a ovládal s její pomocí bezdotykově počítač, připadal si člověk trochu jako ve sci-fi filmu.

Úplně jiným směrem se ale například vydala Američanka Emily Frances Venner: posuzovala vliv dialektů ve Spojených státech na obtíže s mluvenou řečí. K výběru tématu ji přivedlo nedávné stěhování do oblasti Skalistých hor. Mohla tak srovnat, že rozdíly jsou opravdu velké. „To přece krásně slyšíte,“ zdůrazňuje Emily.

Za většinu projektů, které mají na svědomí středoškoláci, by se nemusel stydět ani vysokoškolák, či dokonce doktorand. Dvojice čínských studentů se například pustila do matematických propočtů. Sestavili programy pro vytváření kódu k bezpečností kartě, i pro jejich čtení. A v USA i v praxi předvedli, jak může vše fungovat. Jejich „tajný zámek“ odemykají a zamykají vždy tři lidé z dané skupiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mezi soutěžícími byla skoro polovina dívek, rozhodně nechyběly ani ty z arabských států. Jumana Turkistani z města Jeddah v Saudské Arábii se třeba rozhodla testovat, jaké bylinné extrakty působí proti horečce dengue. A proč se do toho pustila? „Jen v mém městě trpí touhle nemocí více než 250 lidí,“ říká Jumana.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat