Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spálený depozitář vydává cenné nálezy

Věda

  17:32
Mikulčice (Hodonínsko) - Z trosek objektu archeologů v Mikulčicích na Hodonínsku, který minulý týden lehl při požáru popelem, se již podařilo zachránit desítky tisíc historických předmětů z období Velké Moravy.

Spoušť na místě, kde řádil požár. V Mikulčicích byl uložen archiv archeologů i mnoho cenných nálezů. foto: Šálek Václav ČTK

Oheň, který vypukl  v noci na úterý, zničil předměty z paroží a kostí a zejména dokumentaci. Místo neštěstí stále prohledávají archeologové za pomoci 25 dobrovolníků. Příčina neštěstí není dosud známa. V objektu zahynul jeho šestašedesátiletý hlídač, který nestihl prchnout před ohněm. Záchranný výzkum skončí v zítra, kdy budou patrně odhadnuty škody.

Pomoc Mikulčicím, patřícím k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Evropě, nabízejí mnozí občané. "Jednáme o vytvoření veřejné sbírky na obnovu archeologického pracoviště s kvalitním depozitářem pro nálezy," řekl ČTK tamní starosta Josef Helešic. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) chce jednat s ministrem kultury Václavem Jehličkou o tom, jak je stát nyní připraven postarat se o záchranu předmětů z Mikulčic.

Výzkum na spáleništi
Při prohledávání trosek postupují vědci jako při archeologickém výzkumu. Část zachráněné dokumentace byla převezena do Technického muzea v Brně ke konzervaci. Přímo v Mikulčicích bylo vytvořeno pracoviště, které se postará o ošetření předmětů vytažených z trosek. Popel z budovy byl uskladněn do přepravek. Bude postupně propírán a rozplavován ve vodě, aby se tak ukázalo, zda neobsahuje ještě nějaké cennosti.

"Nejlépe žár přestála keramika, která je z archeologického hlediska nejodolnějším materiálem. Jen trošku změnila barvu," uvedl archeolog Lumír Poláček  Radost měl například z kostěných hracích kamenů, které překvapivě přečkaly vysoký žár v objektu bez úhony.

Mikulčický starosta podle svých slov doufá, že neštěstí přiměje stát k většímu zájmu o Mikulčice. Poukázal na to, že vědci sídlili v dřevěném objektu ze stavebních buněk, a to přibližně 60 let, zatímco životnost budovy je pouhých 20 let.

"Nechceme obnovovat staré prostory. Našim zájmem je budovat kvalitní, moderní areál. V tomto duchu jsme připraveni jednat se státem," řekl k obnově archeologického pracoviště Juránek. 

Raně středověké velkomoravské hradiště Valy o rozloze deseti hektarů je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm v České republice. Podle některých pramenů v něm působili i věrozvěstové Cyril a Metoděj. Přáním představitelů Jihomoravského a sousedního Trnavského kraje je, aby byly Mikulčice i s okolím zapsány v budoucnu na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Autor: