Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spam je už mezi námi 30 let

Věda

  6:00
Rovná tři desetiletí se počítačoví uživatelé připojení k síti potýkají s nešvarem jménem spam. Za tuto dlouhou dobu se stal natolik rozšířený, že dnes tvoří zhruba ¾ z celkového obsahu elektronické pošty.

Ne každý spamový filtr plní svou funkci dokonale. foto: Jiří PešekLidovky.cz

První e-mail považovaný za spam prošel sítí Arpanet - předchůdcem dnešního internetu - počátkem května roku 1978. Na svědomí ho tehdy měl zaměstnanec americké počítačové firmy Digital Equipment Corporation Gary Thuerk, který rozeslal přibližně čtyřem stovkám uživatelů sítě Arpanet hromadný elektronický vzkaz, v němž informoval o novém produktu své společnosti. Ačkoliv se od svých adresátů nedočkal zrovna kladných reakcí, tato forma propagace ale prý zafungovala a Gary Thuerk se spíše než za spamera považoval za průkopníka e-marketingu.

Spam se zpočátku začal rozšiřovat mezi účastníky diskusních skupin, s rozvojem elektronické pošty se pak přesunul na toto médium, které se pro něj stalo živnou půdou. V epidemii se spam začal proměňovat někdy kolem poloviny 90. let minulého století, kdy v mnoha zemích propukla „internetová revoluce“.

 

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!