Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Špinavý vzduch v Británii ročně zaviní 50 tisíc předčasných úmrtí

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Každý rok umírá ve Velké Británii kvůli znečištěnému vzduchu předčasně 50 tisíc lidí. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva parlamentního výboru pro životní prostředí.

Znečištění vzduchu stojí prý britské zdravotnictví kolem 20 miliard liber (565 miliard korun) ročně a vyžádá si víc obětí než pasivní kouření, dopravní nehody nebo obezita. Podle poslanců je britská bilance v tomto směru "ostudná" a ministři by "měli přijmout odpovědnost za projekty, které škodí kvalitě vzduchu".

Hlavním problémem jsou v Británii prachové částice, kysličníky dusíku a ozón. Ve všech těchto kategoriích překračuje Británie doporučení Evropské unie a hrozí jí stamilionové pokuty, tvrdí parlamentní zpráva.

Konkrétně znečištěný vzduch přispívá k výskytu astmatu, srdečních chorob, rakoviny a k nedostatečnému rozvoji plic u dětí vyrůstajících ve znečištěných oblastech.

Kvalita vzduchu se v Británii za poslední desetiletí výrazně zlepšila díky čistším palivům a automobilům, stejně jako zlepšeným průmyslovým technologiím vyžadovaným národními i evropskými zákony. Přesto zpráva vypočítává, že špinavý vzduch Britům v průměru zkracuje život o osm měsíců.

V nejhůře znečištěných oblastech to je však až devět let. K těm patří i části Londýna, kde osm milionů lidí žije uprostřed milionů aut a čtyř velkých letišť.

Zpráva vyzvala vládu i londýnskou radnici, aby proti znečištěnému vzduchu v Londýně postupovaly radikálněji. Konzervativní starosta Londýna Boris Johnson po svém zvolení zrušil některé kroky omezující znečištění, například poplatky pro velké nákladní automobily za vjezd do města a rozšíření území ve středu města, kde se vybírá mýtné u všech vozů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!