Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špinavý vzduch v Británii ročně zaviní 50 tisíc předčasných úmrtí

Evropa

  15:10
LONDÝN - Každý rok umírá ve Velké Británii kvůli znečištěnému vzduchu předčasně 50 tisíc lidí. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva parlamentního výboru pro životní prostředí.
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Znečištění vzduchu stojí prý britské zdravotnictví kolem 20 miliard liber (565 miliard korun) ročně a vyžádá si víc obětí než pasivní kouření, dopravní nehody nebo obezita. Podle poslanců je britská bilance v tomto směru "ostudná" a ministři by "měli přijmout odpovědnost za projekty, které škodí kvalitě vzduchu".

Hlavním problémem jsou v Británii prachové částice, kysličníky dusíku a ozón. Ve všech těchto kategoriích překračuje Británie doporučení Evropské unie a hrozí jí stamilionové pokuty, tvrdí parlamentní zpráva.

Konkrétně znečištěný vzduch přispívá k výskytu astmatu, srdečních chorob, rakoviny a k nedostatečnému rozvoji plic u dětí vyrůstajících ve znečištěných oblastech.

Kvalita vzduchu se v Británii za poslední desetiletí výrazně zlepšila díky čistším palivům a automobilům, stejně jako zlepšeným průmyslovým technologiím vyžadovaným národními i evropskými zákony. Přesto zpráva vypočítává, že špinavý vzduch Britům v průměru zkracuje život o osm měsíců.

V nejhůře znečištěných oblastech to je však až devět let. K těm patří i části Londýna, kde osm milionů lidí žije uprostřed milionů aut a čtyř velkých letišť.

Zpráva vyzvala vládu i londýnskou radnici, aby proti znečištěnému vzduchu v Londýně postupovaly radikálněji. Konzervativní starosta Londýna Boris Johnson po svém zvolení zrušil některé kroky omezující znečištění, například poplatky pro velké nákladní automobily za vjezd do města a rozšíření území ve středu města, kde se vybírá mýtné u všech vozů.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat