130 let
Smog - ilustrační foto.

Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Špinavý vzduch v Británii ročně zaviní 50 tisíc předčasných úmrtí

Evropa
  •   15:10
LONDÝN - Každý rok umírá ve Velké Británii kvůli znečištěnému vzduchu předčasně 50 tisíc lidí. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva parlamentního výboru pro životní prostředí.

Znečištění vzduchu stojí prý britské zdravotnictví kolem 20 miliard liber (565 miliard korun) ročně a vyžádá si víc obětí než pasivní kouření, dopravní nehody nebo obezita. Podle poslanců je britská bilance v tomto směru "ostudná" a ministři by "měli přijmout odpovědnost za projekty, které škodí kvalitě vzduchu".

Hlavním problémem jsou v Británii prachové částice, kysličníky dusíku a ozón. Ve všech těchto kategoriích překračuje Británie doporučení Evropské unie a hrozí jí stamilionové pokuty, tvrdí parlamentní zpráva.

Konkrétně znečištěný vzduch přispívá k výskytu astmatu, srdečních chorob, rakoviny a k nedostatečnému rozvoji plic u dětí vyrůstajících ve znečištěných oblastech.

Kvalita vzduchu se v Británii za poslední desetiletí výrazně zlepšila díky čistším palivům a automobilům, stejně jako zlepšeným průmyslovým technologiím vyžadovaným národními i evropskými zákony. Přesto zpráva vypočítává, že špinavý vzduch Britům v průměru zkracuje život o osm měsíců.

V nejhůře znečištěných oblastech to je však až devět let. K těm patří i části Londýna, kde osm milionů lidí žije uprostřed milionů aut a čtyř velkých letišť.

Zpráva vyzvala vládu i londýnskou radnici, aby proti znečištěnému vzduchu v Londýně postupovaly radikálněji. Konzervativní starosta Londýna Boris Johnson po svém zvolení zrušil některé kroky omezující znečištění, například poplatky pro velké nákladní automobily za vjezd do města a rozšíření území ve středu města, kde se vybírá mýtné u všech vozů.

Autor: ČTK