Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spirit zřejmě přišel o další kolo. Znamená to konec?

Věda

  11:13
Robotické vozítko Spirit se pravděpodobně přiblížilo konci své veleúspěšné kariéry. Už půl roku je uvězněno v písku a šance na vyproštění klesají. Nejnovější špatnou zprávou jsou problémy s pravým zadním kolem.

NASA Mars foto: NASAReprofoto

'Marsochod' Spirit zkoumá povrch rudé planety už od ledna 2004. Celkem na Marsu najel přes sedm kilometrů. Původně se počítalo s misí dlouhou pouhých 90 marsovských dní (to zhruba odpovídá dnům pozemským), takže není divu, že po pěti letech provozu je Spirit poněkud 'ojetý'.

Jak z písečné pasti
V
ýkon stroje limitují zaprášené sluneční panely. Poslední tři roky navíc Spirita omezuje zablokované přední kolo. Experti v řídícím středisku našli způsob, jak se s touto obtíží vyrovnat – nechali Spirit couvat. Letos v dubnu se však pod robotem probořila ztvrdlá krusta a Spirit uvízl v písku. První pokus o vyproštění skončil ještě hlubším zapadnutím.

Pečlivě naplánovaná a v pozemských podmínkách nacvičená záchranná operace zahájená v listopadu zatím neuspěla. Tři ze zbývajících pěti kol nedokáz
ala v obtížném terénu vyvinout dostatečnou sílu.

Při nových pokusech o vyproštění provedených 21. a 28. listopadu se objevila další potíž: přestalo poslouchat i pravé zadní kolo. To se neroztočilo ani při sérii testů provedených minulý týden. Každé ze šesti kol roveru má svůj vlastní motor, takže je lze ovládat zcela nezávisle.

"Je to znepokojivé," uvedl vedoucí projektu John Callas z Laboratoře tryskových pohonů NASA v kalifornské Pasadeně. "Je možné, že došlo ke zničení kola."

Věčný zimní spánek
Pokud se kolo nepovede přimět k poslušnosti, zůstane pravděpodobně Spirit v písku uvězněný navždy, míní Callas. S jen jedním řiditelným kolem na každé straně je šance na vyváznutí z písečné pasti minimální. Robot sice není nečinný a může zkoumat okolní zeminu, ale je jen otázkou času, kdy se odmlčí definitivně.

Za šest měsíců totiž začne marsovská zima. Šikmo dopadající paprsky sníží výkon slunečních panelů pod mez nutnou k "přežití." Předchozí zimy se Spirit i jeho sesterské vozítko Opportunity s nedostatkem energie vyrovnal najetím na svah a nastavením panelů k slábnoucímu Slunci.

Tento manévr Spirit vzhledem k nové poruše už zřejmě nedokáže zopakovat. I tak je však jeho mise vědeckým triumfem.

Témata: Mars, NASA, Slunce

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat