Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Spletl jsem se, Lunochod 2 jsem nenašel, přiznává kanadský astronom

Trasa Lunochodu 2 od místa přistání k místu, kde měl zaniknout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trasa Lunochodu 2 od místa přistání k místu, kde měl zaniknout | foto: Foto NASA

Podle snímků z NASA jsem objevil vrak Lunochodu 2, ruského automatického vozítka, které přistálo před 37 lety na Měsíci, oznámil minulý týden kanadský astronom Phil Stook. Nyní se za zprávu, kterou převzala většina světových agentur, omluvil.

Podle agentutry DPA rozpoznal Stooke na snímcích nejprve stopy, které Lunochod 2 na Měsíci zanechal. Při jejich sledování se mu podařilo nalézt nepatrný tmavošedý bod na světlešedé ploše měsíčního povrchu - ruské měsíční vozítko.

Webová stránka věnovaná bezpilotním letům se nejprve zaplnila gratulacemi na adresu kanadského astronoma. Pak se ale přihlásil o slovo samotný Stook. S těžkým srdcem přiznává, že se unáhlil a snímky vyhodnotil chybně.

Impulsem k jeho omluvě se stal email ruského vědce Alexandra Basilevského, který společně se svým kolegou Sergejem Gerasimovem měl v rámci svého výzkum podklady o tom, kde všude se Lunochod 2 pohyboval.

Tmavý bod považovaný Stookem za ruské vozítko bylo ve skutečnosti místo, kde měl Lunochod 2 problémy. Na svahu malého kráteru se zabořil a ruští odborníci vydali z pozemního střediska povel k větším otáčkám kol na podvozku.

Kola se sice roztočila na maximum, ale přitom rvala půdu z měsíčního povrchu a vyhazovala ji až na panely slunečních baterií. Když se panely na noc sklopily sesypala se půda na chladič, který zajišťoval optimální teplotu pro elektroniku. Ta se začala přehřívat a vozítko se stalo neovladatelné. Vrtělo se na místě tak dlouho, až vyhloubilo dolík - na snímku patrný jako tmavý bod.

Když se Lunochod vyhrabal z pasti popojel ještě zpátky po své původní dráze a pak odbočil. Přehřátá elektronika se pro Lunochod 2 stala osudná, protože zanedlouho poté přestalo vozítko fungovat a změnilo se ve vrak.

Kanadský astronom Phil Stook přiznává, že si nevšiml zdvojené stopy ani odbočky a vyhodnotil tmavý bod jako ruské vozítko. Za tento omyl se omluvil.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...