Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spletl jsem se, Lunochod 2 jsem nenašel, přiznává kanadský astronom

Věda

  17:34
Podle snímků z NASA jsem objevil vrak Lunochodu 2, ruského automatického vozítka, které přistálo před 37 lety na Měsíci, oznámil minulý týden kanadský astronom Phil Stook. Nyní se za zprávu, kterou převzala většina světových agentur, omluvil.

Trasa Lunochodu 2 od místa přistání k místu, kde měl zaniknout foto: Foto NASA

Podle agentutry DPA rozpoznal Stooke na snímcích nejprve stopy, které Lunochod 2 na Měsíci zanechal. Při jejich sledování se mu podařilo nalézt nepatrný tmavošedý bod na světlešedé ploše měsíčního povrchu - ruské měsíční vozítko.

Webová stránka věnovaná bezpilotním letům se nejprve zaplnila gratulacemi na adresu kanadského astronoma. Pak se ale přihlásil o slovo samotný Stook. S těžkým srdcem přiznává, že se unáhlil a snímky vyhodnotil chybně.

Impulsem k jeho omluvě se stal email ruského vědce Alexandra Basilevského, který společně se svým kolegou Sergejem Gerasimovem měl v rámci svého výzkum podklady o tom, kde všude se Lunochod 2 pohyboval.

Tmavý bod považovaný Stookem za ruské vozítko bylo ve skutečnosti místo, kde měl Lunochod 2 problémy. Na svahu malého kráteru se zabořil a ruští odborníci vydali z pozemního střediska povel k větším otáčkám kol na podvozku.

Kola se sice roztočila na maximum, ale přitom rvala půdu z měsíčního povrchu a vyhazovala ji až na panely slunečních baterií. Když se panely na noc sklopily sesypala se půda na chladič, který zajišťoval optimální teplotu pro elektroniku. Ta se začala přehřívat a vozítko se stalo neovladatelné. Vrtělo se na místě tak dlouho, až vyhloubilo dolík - na snímku patrný jako tmavý bod.

Když se Lunochod vyhrabal z pasti popojel ještě zpátky po své původní dráze a pak odbočil. Přehřátá elektronika se pro Lunochod 2 stala osudná, protože zanedlouho poté přestalo vozítko fungovat a změnilo se ve vrak.

Kanadský astronom Phil Stook přiznává, že si nevšiml zdvojené stopy ani odbočky a vyhodnotil tmavý bod jako ruské vozítko. Za tento omyl se omluvil.

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....