Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportujete? Mobil vás ohlídá

Věda

  6:00
Mobilní telefony ve spojení se satelitním systémem GPS nejsou jen prostředkem pro navigaci, ale mohou být užitečné také při sportu a turistice. Příkladem je bezplatná služba Nokia Sports Tracker, která se dokonale postará o evidenci vašich sportovních aktivit a zaznamenávání vašich cest.

Ilustrační foto. foto: Sony EricssonReprofoto

Mobily a sport k sobě patří již několik let. Jejich původ sahá do doby, kdy se začínají vyrábět tzv. outdoorové  přístroje, kterým nevadí nějaký ten pád, voda nebo písek. Díky jejich odolnému provedení se s nimi může počítat i v náročnějších podmínkách a často jsou rovněž vybavovány praktickými funkcemi, jako například kompasem, teploměrem či svítilnou. Ryze sportovní mobil – konkrétně pro cyklistiku - měl svého času ve svém portfoliu Siemens. K němu stačilo dokoupit držák na kolo a tento přístroj pak mohl sloužit coby pokročilý cyklistický počítač. Další kategorií sportovních mobilů jsou zařízení s integrovaným pohybovým senzorem měřícím vzdálenost, rychlost a vydanou energie. Na něm je postavena například aplikace Fitness, jež se nachází ve vybraných mobilech Sony Ericsson. Vzhledem k faktu, že pohyblivé senzory ale nejsou příliš přesné a hlavně nedokážou určit, na jakém místě se v danou chvíli právě nacházíte, přináší opravdové využití mobilu při sportu teprve přijímač GPS.

Nokia Sports Tracker
Pro měření sportovních aktivit vyvinula společnost Nokia program Sports Manager, který běží pod chytrými telefony s operačním systémem Symbian třetí edice. Aby bylo možné zapisovat údaje o poloze, měl by mít příslušný telefon v sobě zabudovaný GPS přijímač, nebo být alespoň spárován se samostatným externím bezdrátovým GPS modulem. Aplikace Sports Tracker je již delší dobu ve stádiu betaverze a lze si ji zdarma stáhnout ze stránek sportstracker.nokia.com. Přímo zde si také můžete vytvořit svůj profil, neboť jak se dozvíte dále, nejnovější verze programu dokáže spolupracovat s internetem. Program obsahuje 4 aktivity: chůzi, běh, jízdu na kole a lyžování, přičemž další dvě aktivity si můžete sami přidat.

Sports Tracker aktivity

Aplikace standardně měří čas, vzdálenost, aktuální, průměrnou a maximální dosaženou rychlost, vydanou energii … a přibližně každou vteřinu ukládá přesnou polohu.  Po ukončení tréninku se vždy zobrazí detailní informace o dosaženém výkonu včetně několika grafů. Jednotlivé aktivity se pak ukládají do samostatného kalendáře, odkud k nim lze snadno přistupovat. Stěžejní funkcí aplikace je možnost exportu ujeté či prošlé trasy do několika formátů, s nimiž pracují některé (mapové) programy na počítači – např. známý Google Earth. Díky tomu lehce zjistíte, jakými končinami jste putovali.

Sports Tracker výsledky Sports Tracker graf

Webové rozhraní
Na stránkách sportstracker.nokia.com si lze vytvořit uživatelský profil, kam je možné nahrávat sportovní výsledky, a mít tak veškerá navštívená místa pěkně pohromadě. Posílat data na internet lze buď přímo z mobilu, nebo přes webové rozhraní služby. Prvně jmenovaný způsob je samozřejmě mnohem pohodlnější, je ovšem nutné počítat s drobnými poplatky za datové přenosy. Jednotlivé trasy se zde vykreslují v Mapy Google a nechybí ani podrobné informace o uskutečněných sportovních či turistických aktivitách včetně souhrnů za různá časová období. Veškeré tyto informace mohou být volně k dispozici ostatním internetovým uživatelům, sdíleny s přáteli, nebo ponechány pouze pro soukromé účely. Ke každé trase lze navíc přidávat komentáře či vkládat fotografie. Za zmínku určitě stojí funkce Live sharing, jejíž aktivací v mobilu umožníte vybraným osobám sledování vaší polohy on-line.

Sports Tracker web
Pro konkrétní příklad klikněte na obrázek.

Nokia Sports Tracker ukazuje další směr, jak lze využít GPSku v mobilu. S neustále rostoucí dostupností těchto zařízení (nejlevnější navi-mobil lze pořídit již za necelých 7 tisíc korun) bude podobných aplikací jistě přibývat.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...