Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Spoutaná těla vypráví příběh boje o moc. V Athénách odkryli záhadný masový hrob

Ostatky pobitých athéňanů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostatky pobitých athéňanů | foto: Reuters

ATHÉNY Nejméně 80 koster se spoutanýma rukama bylo nalezeno v athénské nekropoli Falyron Delta, rozlehlém starověkém hřbitově nedaleko přístavu Pireus. Mrtví mají okovy na zápěstích, s jistotou jde o oběti hromadné popravy, tvrdí archeologové. Proč byli popraveni, o koho se jedná a proč se zdá, že byli do masového hrobu uloženi s náležitou úctou, to zůstává dosud tajemstvím.

Masový hrob byl odkryt na počátku roku při stavbě Národní opery a knihovny, kterou inicioval filantrop Stavros Niarchos. Některé kostry leží úhledně v řadě, jiné jsou navršeny na hromadě, paže a nohy zkroucené, čelisti rozevřené v makabrózním úsměvu.

„Všichni byli popraveni a všichni stejným způsobem. Ale přesto byli pohřbeni s úctou,“ sdělila agentuře Reuters vedoucí vykopávek, doktorka Stella Chryssoulaki. „Oběti jsou spoutány a většina z nich je velmi mladá. V době smrti byli očividně v dobré fyzické kondici.“

Experti doufají, že testy DNA a výzkum vedený antropology ukáží, jak přesně skupina lidí zemřela. Jejich smrt byla jasně násilná, způsob pohřbu ale naznačuje, že nešlo o obyčejné zločince nebo otroky.

Masový hrob ve Falyronu

Masový hrob ve Falyronu

Nezdařený převrat


Hřbitov je datován mezi osmým a pátým stoletím před naším letopočtem. „Toto období bylo časem velkých nepokojů. Athénská společnost byla neklidná, nejvyšší vrstvy mezi sebou bojovaly o moc,“ vypráví Stella Chryssoulaki.

Jedna z nejpravděpodobnějších teorií říká, že by mohlo jít o přívržence Cylona, athénského šlechtice a olympijského vítěze, který se roku 632 před Kristem pokusil o státní převrat avšak neuspěl a svého tchána, tyrana z Megary, nesesadil.

Poté, co pokus ztroskotal, ukryl se Calon v chrámu na Akropolis. Podařilo se mu uprchnout, jeho podporovatelům nikoliv. „Snad nám testy DNA tuto teorii potvrdí,“ doufá Chryssoulaki.

Na celém hřbitově leží více než 1500 těl. Malé děti leží v keramických pohřebních nádobách, někteří dospělí byli spáleni na pohřebních hranicích, jiní odpočívají v kamenných sarkofázích. Jedna rakev byla dokonce vyrobena z dřevěného člunu.

Narozdíl od slavného athénského hřbitova Karameikos, kde jsou pochováni mnozí starověcí urození Řekové, je tento hřbitov místem posledního odpočinku obyčejných lidí.

„Hřbitov je prvním i posledním místem, kde lidé překročí dělící čáru mezi životem a smrtí, ráda bych jednoho dne vidělaq na tomto místě postavené muzeum. Sloužilo by jako pomník, který současným athéňanům připomene životy těch z jiné, starobylé éry,“ dodává doktorka Chryssoulaki.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...