Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Sršně se týden živily osmdesátiprocentním alkoholem. Přežily, neopily se

Póza sršně obecné je docela výhružná. Kdybychom vnímali při reálném setkání, že na nás pohlíží právě takto, měli bychom asi ještě větší respekt. Snad nás další foto Peteho Burforda nebude děsit. foto: Insect Week Art and Photography Competitions

Každý, kdo viděl první film s Indianou Jonesem Dobyvatelé ztracené archy, si na tu scénu určitě vzpomene. Indyho bývalá přítelkyně Marion v ní coby majitelka putyky kdesi v Nepálu soutěží s rozložitým místním borcem v pití pálenky. Na konci zápolení se hromotluk s úsměvem sesune k zemi.
  13:00

Pokud by se tvůrci filmu Steven Spielberg a George Lucas rozhodli natočit pokračování Indiana Jones v říši hmyzu a klání v něm zopakovat, k favoritům by nejspíš patřila sršeň východní. Vyplývá to z výzkumu skupiny vědců vedené Sofií Bouchebtiovou z Telavivské univerzity. Badatelé nabídli sršním stravu sestávající se pouze z cukerného roztoku s různými koncentracemi etanolu.

Na začátku pokusu se jejich rozpětí pohybovalo od jednoho do dvaceti procent. Vědci se domnívali, že víc nebude potřeba. I živočichové zvyklí na konzumaci zkvašeného ovoce, jako třeba mušky octomilky, nezvládnou víc než čtyřprocentní alkohol. Odpovídá slabšímu pivu. Dvacet procent má například peprmintový likér, lidově zvaný „zelená.“

Sršně neměly s dvacetiprocentním alkoholem problém. Výzkumníci proto zkoušeli koncentrace dál navyšovat. Ukázalo se, že hmyz se zvládá živit i osmdesátiprocentním alkoholovým roztokem.

Navzdory vysoké koncentraci etanolu se choval úplně normálně. Látka, která je pro většinu živočichů včetně člověka psychoaktivní, neovlivnila jeho nervový systém. Nezpůsobila ani jeho zvýšenou úmrtnost.

Emancipované pakobylky upřednostňují klonování. K čemu mají samečky, když je nepotřebují?

Genetický průzkum ukázal, že všechny sršně, tedy nejen sršeň východní, mají ve své dědičné informaci dvě až čtyři kopie genu pro enzym alkoholdehydrogenázu. Slouží k rozkladu etanolu. Další druhy sršní by proto mohly být stejně nebo podobně odolné.

Schopnost pozřít vysoce koncentrovaný alkohol a přežít nejspíš znamená evoluční výhodu. Sršně se mohou pustit do ovoce, které je pro ostatní hmyz nejedlé. Ve střevech sršní a jejich blízkého příbuzenstva navíc žijí kvasinky rodu Saccharomyces, které alkoholové kvašení způsobují. Dokonce se v útrobách hmyzu i rozmnožují. Nejspíš jde o oboustranně výhodný vztah.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!