Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stahujete nelegální data? Odpojíme vás od internetu

Věda

  6:00
Hudební vydavatelství přišla s novým nápadem, jak omezit nelegální stahování audiovizuálních děl. Pokud tak budete činit, nejspíše se dočkáte odpojení od internetu.

Ilustrační foto. foto: SiemensReprofoto

Tento návrh je prozatím ve fázi diskusí. Ty probíhají jak na národní úrovni, zejména ve Francii a Velké Británii, tak obecně na půdě evropských institucí. Podstata problému je však stále táž: fonografický průmysl viní poskytovatele připojení k internetu z toho, že je prostřednictvím jejich sítí masivně porušováno autorské právo.
Provideři se sice mohou bránit tvrzením, že nenesou jakoukoli zodpovědnost za to, co jeho klienti na Síti provádějí, ale asi jim to nebude moc platné. Stejně tak by mohli argumentovat výrobci zbraní, že to nejsou jejich výrobky, co zabíjí lidi, ale naopak další lidé, co mačkají spouště, a přesto je jejich prodej výrazným způsobem regulován.

Jak by tedy vypadala situace, kdyby se podařilo takovýto podobný návrh prosadit? V praxi velice jednoduše – když byste internet používali k nelegálnímu stahování písniček nebo filmů, či jiných děl, ozval by se váš provider s varováním: že se něco podobného nedělá a že vám hrozí odpojení od internetu. Při dalším porušení by se tak skutečně stalo: ve hře jsou varianty počítající s výrazným omezením rychlosti (podobně jako u FUP) nebo s úplným odpojením na dobu určitou.

Až potud nelze nic namítat – porušování autorského práva je přečin proti dohodnutým pravidlům a je potřeba jej trestat. Takovýto trest bude určitě výchovnější a vhodnější než peněžité pokuty nebo dokonce zavírání do vězení. Podobně to funguje i u automobilové dopravy, kdy se hojně používá zákaz řízení nebo dokonce zabavení auta.

Velké pochybnosti však vyvstávají při pomyšlení na realizaci takovéhoto nařízení. To totiž z podstaty předpokládá, že uživatelova data budou nějakým způsobem kontrolována. Taky ve vás naskočí podobně nepříjemný pocit, jako když ve schránce najdete rozlepený dopis? Aby bylo možno jednoznačně možno určit, že jsou stahovaná data nelegální, bude muset proběhnout jejich kontrola. Lze si taky jen těžko představit, jak to při tak ohromných objemech dat všech připojených uživatelů bude fungovat.

Navíc se zde otevírá obrovský prostor pro zneužití moci – nejrůznější špiclování a nebojme se říci i fízlování má v našich končinách dlouhodobou tradici a když dáte sebelepšímu systému do ruky takovou moc, brzy se začne prohlubovat její zhoubná podstata.

Takže i když se rok 1984 psal v kalendáři už před čtyřiadvaceti lety, zdá se, že jsme mu zase o něco blíž.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Solnice, pronájem bytu 2 + 1, 67 m2
Solnice, pronájem bytu 2 + 1, 67 m2

Barvířská, Solnice, okres Rychnov nad Kněžnou
11 200 Kč/měsíc