Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York ztlumí kvůli migrujícímu ptactvu světla

Věda

  6:14
NEW YORK - Americký stát New York pozhasíná zbytná světla na státních budovách, aby migrujícím ptákům na jaře a na podzim nekomplikoval jejich přelety do nových stanovišť. Ptáci k orientaci využívají hvězdy a silně nasvícená města je matou. Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že od 23:00 do úsvitu budou jasná venkovní světla vypnuta.

Pěnice černohlavá foto: Wikimedia Commons

Opatření se týká vrcholícího migračního období, tedy jara a podzimu. Nad státem New York v té době atlantickou trasou putují miliony opeřenců. Údajně až miliarda jich každý rok nad USA přijde o život při fatálním střetu, většinou s nasvícenými výškovými budovami nebo zasklenými plochami.

Stát se připojuje k iniciativě ochránců přírody z národní Audubonovy společnosti, kteří vyhlásili program Zhasnutá světla. Jednotlivě už tuto výzvu vyslyšeli majitelé newyorských výškových budov jako Rockefellerovo centrum, Chrysler Building nebo Time Warner.

„Je to snadný prostředek, jak pomoci těm stěhovavým ptákům, kteří si nacházejí domov v newyorských lesích, jezerech a řekách,“ řekl Cuomo. Oznámil také založení nové webové stránky I Love NY Birding, kde mohou lidé získat informace o pozorování ptáků a o možnosti, jak se podílet na kampani tlumení osvětlení.

Světlo je nebezpečné především pro pěvce

Audubonova společnost už začala jednat s dalším americkými velkoměsty o utlumení osvětlení - patří k nim Chicago, San Francisko a Baltimore. Podle ornitologů jsou nasvícené věže nebezpečné spíš pro pěvce jako jsou pěnice, drozdi i vrabci. Domácí druhy se prý naučily v městských aglomeracích orientovat a umí si najít bezpečnou trasu.

Vrabec polní

Ornitolog Daniel Klem, který se zabývá problémem náletů ptáků na prosklené plochy, řekl, že při střetech se zástavbou zahynou ti nejsilnější jedinci z celé populace stejně jako ti nejslabší. „Mohou se zabít ti nejdůležitější členové nezbytní pro udržení zdraví celého druhu,“ řekl.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat