Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Státní maturity podruhé. Stát za ně zaplatí 207 milionů

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ve středu startuje druhý ročník státních maturit, vyjde na zhruba 207 milionů korun. Testy a písemky absolvuje přes 103.000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost.

Na školy už dorazily zapečetěné krabice s jednotnými zadáními, písemná část zkoušek potrvá do konce příštího týdne. Náročnější variantu zkoušky dospělosti si vybrala čtyři procenta studentů, zbytek zvolil lehčí verzi. Někteří odborníci státní maturity kritizují kvůli předraženosti a byrokracii.

Státní maturity

Státní maturity byly loni spuštěny po 14 letech příprav, projekt přišel na 680 milionů korun. Odborníci vytýkali novým maturitám hlavně předraženost a byrokratickou náročnost, na nedávném veřejném slyšení v Senátu se shodli, že tyto nešvary má i druhý ročník maturit. Podle Asociace krajů také ministerstvo školství dluží regionům 35 milionů korun jako kompenzaci za loňské zvýšené náklady na zajištění maturit.

Maturity začnou v 8:00 testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matematikáři.

"Náklady na maturitu 2012 dosahují v tuto chvíli na částku necelých 190 milionů korun. V částce ale není započítán podzimní zkušební termín, jehož náklady jsou závislé na počtu maturantů, kteří se k němu přihlásí," sdělil mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň. Celkové náklady by se tak podle něj měly vyšplhat na asi 207 milionů korun.

Letos se zvýšil zájem o matematiku. Zatímco loni si ji vybralo 40 procent maturantů a zbytek dal přednost cizímu jazyku, letos je poměr matematiky a jazyků 44:56. Podle Cermatu je to tím, že z matematiky studenti píšou jen jeden test, zatímco z jazyků musejí kromě testu skládat i písemnou a ústní zkoušku.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě písemky už tento rok nebudou hodnotit učitelé z dané školy, ale profesionální hodnotitelé vyškolení Cermatem. "Lze očekávat mírný nárůst neúspěšnosti maturantů," potvrdil Cermat s tím, že u písemek z němčiny to bude o šest až devět procent, u angličtiny o dvě až čtyři procenta a u českého jazyka o procento až dvě. Hodnotitelé totiž budou z jiné školy, a studenti tak nebudou moci spoléhat na to, že kantor, který je léta učil, nad slabší písemkou "přivře oko".

U jednotných zkoušek v minulém roce propadlo 14,4 procenta studentů, v předchozích letech se neúspěšnost pohybovala kolem 2,5 procenta. Maturity tak letos na jaře bude kromě 95.300 studentů posledních ročníků středních škol a nástaveb opakovat také 7830 repetentů. Jedná se zejména o žáky odborných učilišť, nástaveb a také zdravotnických škol. Novinkou letošního roku je, že pokud student propadne v některé části zkoušky, nebude muset opakovat celou maturitu z daného předmětu, ale právě jen tu část, v níž neuspěl.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance

Co se týká maturity z cizích jazyků, oproti loňsku posílila hlavně angličtina a ruština a snížil se zájem o němčinu. Celkově si 83 procent studentů vybralo angličtinu, 13 procent němčinu, 2,9 procenta ruštinu a méně než půl procenta pak francouzštinu a také španělštinu.

Písemná část maturit potrvá do 11. května, o čtyři dny později studenti dostanou výpis výsledků testů. Od 16. května startují ústní zkoušky, maraton zkoušení skončí 8. června. Ve stejných termínech se na školách konají i klasické školní maturity z odborných předmětů. Maturitní vysvědčení by studenti měli dostat nejpozději v polovině června. Výsledky zkoušek zohlední při přijímání zhruba desítka fakult.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...