Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Štědrý den u našich operátorů

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: MotorolaReprofoto

Stejně jako každý rok se i letos zvýšil počet textových zpráv, které zákazníci odeslali prostřednictvím mobilních sítí. Letošní objem poslaných textovek se vyšplhal na celkovou hodnotu 70 milionů, velký nárůst zaznamenaly rovněž multimediální zprávy, jichž bylo posláno zhruba 300 tisíc.

Není žádným tajemstvím, že o Štědrém dnu a Silvestru jsou sítě operátorů velmi vytíženy, neboť přes ně proudí miliony SMS zpráv a hovorů. V některých případech se pak stávalo, že kvůli velkému zatížení docházelo k výpadkům a některé textovky chodily se zpožděním, nebo naopak několikrát. S těmito problémy se v dopoledních hodinách – v době nejhustšího provozu – potýkala síť Vodafonu.

O2
Během Štědrého dne zákazníci O2 odeslali 26 milionů SMS zpráv. Nejsilnější provoz byl zaznamenán mezi 11 a 12 hodinou, kdy bylo odbaveno 2,4 milionu textovek. V průběhu nejzatíženější minuty (11:47) odeslala O2 SMS centra 41 738 SMS zpráv.

Co se týče služby MMS, v síti O2 bylo odbaveno bezmála 122 000 multimediálních zpráv, což je o 28 % více než vloni. Špička byla mezi 11 a 12 hodinou. V průběhu nejzatíženější minuty (11:25) bylo zpracováno 330 MMS zpráv.

Objem hlasového provozu během Štědrého dne se výrazně nelišil od loňského roku, ani od běžných dnů pracovního klidu. Celkem bylo provedeno přes 14 miliónů hovorů. Špička byla dosažena mezi 10 a 11 hodinou, kdy proběhlo přibližně 1 200 000 hovorů.

T-Mobile
Počet zaslaných SMS zpráv se oproti loňsku zvýšil o 2,2 procenta na celkových 26,9 milionu zpráv. Nejvíce se textovalo mezi 11. a 12. hodinou, kdy bylo odesláno necelých 2,8 milionu zpráv. Jenom v úseku mezi 11:30 a 11:45 to bylo přes 696 tisíc zpráv.

Největší nárůst zaznamenaly multimediální zprávy: zatímco v roce 2006 prošlo MMS centrem téměř 136 tisíc zpráv (odeslaných z mobilů, externích aplikací, internetu), letos tento počet přesáhl 184 tisíc, což představuje nárůst o 25,6 procenta. Zákazníci odeslali z mobilů více než 118 tisíc MMS, což je o plných 30 procent více než vloni.

Na Štědrý den zákazníci T-Mobile uskutečnili téměř 14,8 milionu hovorů, což představuje mírný pokles o 2,19 %. Průměrná délka hovoru se však prodloužila, takže se celkový objem provozu nakonec zvýšil téměř o 7 %. Největší hlasový provoz se odehrál mezi 10:30 - 11:30, kdy bylo uskutečněno cca 1,3 milionu hovorů.

Vodafone
Ze sítě Vodafonu bylo 24. prosince 2007 bylo odesláno 17,1 milionu SMS zpráv, MMSek pak přibližně 50 tisíc. Hovorů se realizovalo cca 7,3 milionu. Podrobnější informace v podobě tiskové zprávy operátor neuvedl.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...