Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stehlíci za svůj sexy vzhled platí úbytkem svalů

Věda

  11:17
MADRID - Všeobecně známý fakt, že ptačí samečci s výrazně zabarveným peřím jsou pro samičky sexuálně atraktivnější, má i svou stinnou stránku. Vědci zjistili, že za tuto atraktivnost platí samečci zmenšením svalové hmoty. O výsledcích výzkumu amerických badatelů napsal španělský deník El Mundo.

Sameček amerického druhu stehlíka Spinus tristis foto: MdfReprofoto

Výzkum zaměřený na americký druh stehlíka Spinus tristis ukázal, že u jedinců s peřím s vysokou úrovní zářivého barviva dochází k úbytku svalstva.

Toto zjištění neznamená, že ptáci s nejzářivějším peřím musejí být nutně ti nejslabší nebo že mají slabší reprodukční schopnosti. Samečkové však platí jistou cenu za "značku kvality". Pouze ti nejsilnější a v nejlepší kondici získávají dostatečné množství zářivého pigmentu pro zbarvení svého peří.

U mnoha živočišných druhů, včetně ryb a ptáků, zaujímají samečkové výhodné pozice při pářicích rituálech díky požívání velkého množství pigmentů známých jako karoteny.

Karoteny samečkům dodávají antioxidanty, které zlepšují jejich zdraví a dodávají krásu jejich peří. Tyto žluté, oranžové i červené pigmenty tvoří přirozenou součást ptačí stravy. Karoteny mění vybledlé a mdlé peří v barevnou a zářivou pokrývku těla.

Kladný dopad vysokého obsahu karotenů je vědecky dobře zdokumentován: jako antioxidanty mohou zlepšit zdraví ptáků a poskytnout jim barevnější peří.

To následně signalizuje samičkám, že potenciální partner je zdravý, má méně parazitů a dobře se stravuje.

Vědci z univerzit v Georgii a Alabamě zkoumali negativní dopady zvýšené konzumace karotenů na samečky stehlíků. Analyzovali hladinu enzymu, jenž by mohl indikovat svalový úbytek ptáků. Výsledky byly jasné: ptáci konzumující stravu s vysokým obsahem karotenů produkovali i velké množství enzymu, jenž poškozuje svalstvo.

To je tedy podle vědců příčina, proč ptáci s barevně nejvýraznějším peřím jsou na cestě stát se nejhoršími letci.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat