Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stehlíci za svůj sexy vzhled platí úbytkem svalů

Věda

  11:17
MADRID - Všeobecně známý fakt, že ptačí samečci s výrazně zabarveným peřím jsou pro samičky sexuálně atraktivnější, má i svou stinnou stránku. Vědci zjistili, že za tuto atraktivnost platí samečci zmenšením svalové hmoty. O výsledcích výzkumu amerických badatelů napsal španělský deník El Mundo.

Sameček amerického druhu stehlíka Spinus tristis foto: MdfReprofoto

Výzkum zaměřený na americký druh stehlíka Spinus tristis ukázal, že u jedinců s peřím s vysokou úrovní zářivého barviva dochází k úbytku svalstva.

Toto zjištění neznamená, že ptáci s nejzářivějším peřím musejí být nutně ti nejslabší nebo že mají slabší reprodukční schopnosti. Samečkové však platí jistou cenu za "značku kvality". Pouze ti nejsilnější a v nejlepší kondici získávají dostatečné množství zářivého pigmentu pro zbarvení svého peří.

U mnoha živočišných druhů, včetně ryb a ptáků, zaujímají samečkové výhodné pozice při pářicích rituálech díky požívání velkého množství pigmentů známých jako karoteny.

Karoteny samečkům dodávají antioxidanty, které zlepšují jejich zdraví a dodávají krásu jejich peří. Tyto žluté, oranžové i červené pigmenty tvoří přirozenou součást ptačí stravy. Karoteny mění vybledlé a mdlé peří v barevnou a zářivou pokrývku těla.

Kladný dopad vysokého obsahu karotenů je vědecky dobře zdokumentován: jako antioxidanty mohou zlepšit zdraví ptáků a poskytnout jim barevnější peří.

To následně signalizuje samičkám, že potenciální partner je zdravý, má méně parazitů a dobře se stravuje.

Vědci z univerzit v Georgii a Alabamě zkoumali negativní dopady zvýšené konzumace karotenů na samečky stehlíků. Analyzovali hladinu enzymu, jenž by mohl indikovat svalový úbytek ptáků. Výsledky byly jasné: ptáci konzumující stravu s vysokým obsahem karotenů produkovali i velké množství enzymu, jenž poškozuje svalstvo.

To je tedy podle vědců příčina, proč ptáci s barevně nejvýraznějším peřím jsou na cestě stát se nejhoršími letci.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat