Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stonehenge obklopovalo 17 dalších svatyní, zjistili archeologové

Věda

  6:20
LONDÝN - Známá megalitická stavba Stonehenge v jižní Anglii nestála v krajině jako osamělý monument, obklopena byla nejméně 17 dalšími svatyněmi.

Stonehenge foto: Reuters

K tomuto překvapivému zjištění dospěli archeologové, kteří s pomocí moderních technologií zevrubně zmapovali okolí neolitického komplexu. O objevu informovala britská média.

Týmy archeologů z univerzit v Birminghamu a Bradfordu, k nimž se připojili odborníci z Vídně, pomocí několika metod prozkoumaly půdu v okolí Stonehenge. Celkem zmapovali oblast o rozloze 12 čtverečních kilometrů, kde až do hloubky tří metrů "nahlédli" pomocí přístrojů - magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru.

PSALI JSME:

"Tohle radikálně mění náš pohled na Stonehenge. V minulosti jsme byli toho názoru, že Stonehenge bylo osamocené, ale tak to nebylo... šlo o něco obrovského," popsal objev vedoucí projektu Vince Gaffney. Kromě základů 17 menších či větších kruhových svatyň v okolí kamenného kruhu archeologové objevili i 60 obřích kamenů nebo pilířů, které zřejmě byly součástí další neolitické svatyně Durrington Walls.

Při skenování půdy odborníci zaměřili i nejrůznější umělé vyvýšeniny, příkopy, pohřebiště a zbytky dřevěných staveb. Jejich význam teprve budou dál zkoumat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!