Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střední školy přijdou o 23 tisíc studentů

Věda

  10:04
PRAHA - V září usedne do lavic českých středních škol o 23.000 žáků méně než v minulém školním roce. Největší propad, v řádu tisíců, čeká učiliště.
Studentka (ilustrační foto)

Studentka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uvedl to Český rozhlas-Radiožurnál, který má k dispozici odhadovou analýzu ministerstva školství.

Ředitelé středních odborných škol a učilišť považují pokles za alarmující. Právě učiliště by totiž měla ztratit nejvíce žáků, přibližně 2000. Podle Karla Dvořáka z Asociace sdružení učňovských zařízení mají největší problémy školy s klasickými stavebními obory, jako je tesař nebo zedník. 

POČET ŽÁKŮ POROSTE

Děti číst baví (ilustrační foto).

Situace se zlepší zřejmě až za několik let. Postupně totiž stoupá počet prvňáčků. Letos jich bude 101.000, což je o 5000 více než loni.

"Bude záležet na tom, jak se s tím která škola popasuje, zda-li tento nízký počet ustojí. Správné by bylo, aby jim z pozice zřizovatele bylo nějakým způsobem pomoženo, aby tento rok mohly překonat," řekl.

Gymnázia jsou na tom nejlépe
Rušit školy nebo radikálně omezovat jejich chod by podle něj nebylo nejlepším řešením. "Víme, jak to dopadlo s mateřskými školkami, které jsme rušili a teď je jich nedostatek," uvedl.

Nejlépe dopadla gymnázia, která oproti minulému školnímu roku přijdou jen o 550 studentů. "Ani tak ale nemají vyhráno. Pokles žáků znamená problém pro každou školu, protože v současném způsobu financování, kdy každý žák přináší s sebou do školy určitý balíček peněz, tak je to pro školy, které nenaplnily na 100 procent, škoda," řekl Radiožurnálu předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...