Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti VŠE se bouří: Kvůli děkanovi Ševčíkovi mizí učitelé

Věda

  19:28aktualizováno  19:53
PRAHA - Desítky studentů Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze protestovaly proti děkanovi fakulty Miroslavu Ševčíkovi. Studenti se sešli před místností, v níž probíhalo zasedání vědecké rady fakulty, kterého se účastnil i prezident Klaus.

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy eknomické v Praze Miroslav Ševčík foto: Lidové noviny

Někteří studenti tvrdí, že kvůli děkanovi odcházejí z fakulty kvalitní učitelé. "Dlouhodobě odcházejí z fakulty, řekněme v posledním půlroce, z fakulty nejkvalitnější pedagogové, kteří, máme pocit, že mají největší přínos pro naše studium. A oni jako hlavní důvod uvádějí špatnou pracovní atmosféru, kterou vytváří pan děkan a jeho nejbližší spolupracovníci," řekla studentka Hana Marie Smrčková. Od jednání vědecké rady chtějí, aby zabránila údajnému dalšímu rozvratu fakulty.

Děkan Ševčík kritiku studentů odmítá. "Na půdě Národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," řekl Ševčík. "Nikomu není bráněno v práci," dodal. Podle něj oděšlo jen několik lidí poté, co uznali, že fakultě způsobili finanční škodu.

Podle děkanových zastánců jde protestujícím jen o vlastní prospěch

Na místě ale byli i zastánci děkana a drželi transparenty s nápisy na jeho podporu. "Já si o této akci myslím pouze to, že je to zmanipulovaná akce pár desítek studentů, kteří bez jakýchkoli informací se nechali jenom vlákat do pasti pár lidí, kterým jde jenom o jejich prospěch a ne dobro fakulty," řekl student Martin Štěpanovský.

Podle serveru IHNED.cz rozpory začaly loni na jaře, kdy studenti zpochybnili výsledek voleb právě do fakultního senátu, které považovali za zmanipulované. Loni na podzim pak začali spolu s vyučujícími sbírat petici za transparentní vedení fakulty, k aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího Katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné.

Klaus nechtěl při svém odchodu z rady protest komentovat. Děkan Ševčík řekl, že rada "svým způsobem" sdělila, že vedení fakulty ani děkan nic neporušili. "Navrhla, abychom vypracovali koncepci rozvoje katedry institucionální ekonomie pro budoucnost a předložili to na vědecké radě, která bude zasedat v květnu letošního roku," řekl.

Své stanovisko podle něj vyjádřil i Klaus a to tak, že podpořil kroky, které vedení fakulty podniká. "A navrhl, aby se ty diskuse přenesly do standardního prostředí a aby nebyly součástí facebooků a dalších sociálních sítí," dodal.

Ačkoli Klausovi jeho prezidentský mandát končí, členem vědecké rady zůstává. Podle Ševčíka bude například zkoušet u státních zkoušek doktorského studia.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat