Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Studenti z Plzeňska vymysleli úlovou váhu, neruší včely při snůšce

Věda

  6:23
PLZEŇ - Tři studenti z Plzeňska vymysleli úlovou váhu. Včelaři díky ní v počítači vidí informace o váze medu, o teplotě a stavu včelstva. Včely tak mají klid na snůšku medu, řekl student České zemědělské univerzity Tomáš Pižl, který už tři roky včelaří. S elektronikou a propojením s počítačem mu pomohli kamarádi z plzeňské elektrofakulty Jan Čechura a Roman Severa.

Včely foto: Reprofoto

„Když je snůška a včely nosí med, tak se váha úlu zvyšuje. Přírůstek můžete v určitý moment vytočit a vrátit tam prázdné souše,“ uvedl Pižl. Včelař nemůže být u úlu každý den a navíc by měl rušit včely co nejméně, aby měly klid na práci. Z jednoho úlu se dá podle Pižla vytočit asi deset kilogramů na jednu snůšku, úspěch je 30 kilo za sezonu.

Návrat ke včelaření? Slováci chovají nejvíce včelstev za 20 let

Váha je umístěná pod úlem a měří během celého roku hmotnost a teplotu a posílá data přes internet do počítače včelařovi. Nové technologii, k níž studenti využívají server zemědělské univerzity, se podle Čechury věnuje v oboru jen jeden konkurent na světě.

Cena váhy by se měla pohybovat mezi 8000 až 9000 korunami. Konkurenční váhy stojí podle Čechury 15 000 korun a více, pokud mají například dobíjení přes solární články. Navíc posílají informace jen přes GSM do mobilu nebo přes wi-fi, pokud má včelař úly u domu. Studenti mají ve váze malou baterii, která vydrží rok, a může se dobít ze zásuvky.

Včelí úl (ilustrační foto)

„Včelařovi uděláme váhu komplet na klíč. Myšlenku chceme dále rozvíjet,“ uvedli. Na váze časem přibudou například senzor pohybu a okolní teploty. Studenti mají za sebou testovaný prototyp a začali pracovat na nulté sérii deseti vylepšených kusů, které budou u zákazníků půl roku testovat. „V létě plánujeme založit ‚eseróčko‘ a vlastní e-shop, nejen na váhy. Zaměřili bychom se na automatizaci zemědělských a zahradnických činností, například zalévání skleníků, chytré kurníky a další,“ uvedl Čechura. Senzory uspoří řadě zemědělských činností vodu a živiny.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.