Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studovat jen jednu fakultu? To se dnes už nenosí

Věda

  15:50
PRAHA - Vymoženost, nebo plýtvání? Mladých lidí, kteří studují najednou dva, ale i víc oborů, v poslední době přibývá.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jedenadvacetiletý Kryštof je vysloveně studijní typ. Na gymnáziu studoval bez problémů a­ nakonec se dostal dokonce na tři fakulty. Na právnickou, na pedagogickou a také na ekonomickou. Po dvou letech studuje už jen ekonomiku, protože chce být finančníkem.

Když se ho zeptáte, proč chodil na ty další dvě, odpoví racionálně: Na pedagogickou fakultu jsem chodil kvůli jazyku. Dostal jsem se na učitelství angličtiny a ohromně se v­tom jazyce vylepšil. Na právech jsem získal pojem o právu a kamarády mezi budoucími právníky, a­ pokud jde o ekonomiku, ta mě prostě zajímá.

Kryštof není zdaleka sám. Těch, kteří studují zároveň aspoň dvě fakulty, je mezi vysokoškoláky nezanedbatelné množství.

Nejlevnější jazykový kurz
Ostatně statistika mluví jasně. Jak jsme zjistili v Ústavu pro informace ve vzdělávání, například v roce 2009 studovalo na vysokých školách v České republice 389 231 fyzických osob. Počet studií (to znamená, že ti, kteří studují na více školách, jsou započítáváni tolikrát, na kolika školách studují za stejný rok) však činil 402 718. Rozdíl 13 ­487 vypovídá o studijních místech obsazených lidmi, kteří studují na více školách.

Kryštofův případ vypovídá o několika věcech: Zaprvé o jeho schopnostech, které budou patrně nadprůměrné, dále o tom, že některé fakulty mohou fungovat jako nejlevnější jazykové kurzy, ale taky o tom, že studium na mnohých českých vysokých školách a fakultách asi nebude příliš náročné.

Další zajímavé čtení o 'několikanásobných'studentech se dozvíte v úterním deníku

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat