Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Superpočítače pro vědu i pro zbraně

Věda

  6:00
Společnost IBM buduje pro americké ministerstvo energetiky superpočítač Sequoia, který se stane výpočetně nejvýkonnějším strojem planety. Jedním z nejlepších počítačů na světě se bude moci brzy pochlubit také Německo.

Superpočítač IBM - ilustrační foto. foto: IBMReprofoto

V porovnání se současně nejvýkonnějším počítačem RoadRunner, za jehož výstavbou stojí rovněž firma IBM, bude mít Sequoia přibližně 15x větší výkon – rovných 20 petaflopů. Během jedné vteřiny totiž dokáže zpracovat ke dvaceti tisícům biliónů výpočtů, což je pro představu výkon odpovídající zhruba 2 miliónům notebooků. Nový superpočítač založený na technologii IBM BlueGene/P a pracující pod operačním systémem Linux bude celkem obsahovat 1,6 miliónů procesorových jader IBM Power a 1,6 petabajtů paměti, které budou uloženy v 96 regálech zabírající plochu 318 metrů čtverečních. Sequoia má být podle smlouvy předán ministerstvu v roce 2011 a s jeho plným nasazením se počítá v roce 2012. A co bude mít stroj, jehož výkon překoná celou hitparádu 500 nejlepších světových počítačů současnosti dohromady, vůbec na starosti? Sequoia bude primárně používán pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti národních jaderných zbraní. Dále se s jeho využitím počítá při výzkumech v oblasti astronomie, energie, lidské genetiky a klimatických změn. Díky svému bezprecedentnímu výkonu s ním půjde také realizovat detailnější simulaci nukleárních testů.


 
RoadRunner


Evropa drží krok
Spolkové ministerstvo pro vzdělání a výzkum před několika dny své tiskové zprávě oznámilo, že si nechá od společnosti IBM vyrobit nový typ počítače s výkonem dosahujícím na magickou hodnotu jednoho petaflopu. Podobnou rychlostí matematického výpočtu, jež se vyrovná 50 tisícům běžných počítačů, disponují podle listopadového žebříčku TOP500 v současné době pouze 2 zařízení. Nový superpočítač bude obdobně jako Sequoia založený na platformě IBM BlueGene/P  a stane se součástí německého Gauss Centre für Supercomputing, které má svá hlavní působiště ve Stuttgartu, Garchingu a Jülichu. Právě v posledně zmíněném městě bude pomocí dosud nepojmenovaného superpočítače zkoumána změna klimatu, funkce nových polovodičových součástek a palivových článků. Tento vůbec první evropský petaflopový přístroj bude složen z téměř 295 tisíc procesorových jader PowerPC, které budou spolu se 144 terabajty paměti uloženy v 72 skříních. Dokončení projektu se plánuje v půlce tohoto roku.


 
Jugene

Česko má svou Amálku

Svůj superpočítač vlastní také Česká republika, jež nese označení Amálka. Naleznete ho v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, kde má za úkol provádět náročné výpočty a numerické experimenty v rámci kosmického programu realizovaného v České republice. V současné době je k dispozici jeho 5. generace, jejíž výkon řádově odpovídá 450 běžným kancelářským stolním počítačům a zvládne zpracovat čtyři biliony početních operací za vteřinu (4,07 teraflopu). Nejnovější generace Amálky se může pochlubit 326 procesory, přičemž celkový počet jader činí 572. 


Autor: