"O podporu z programu Potenciál dosud úspěšně žádalo 552 projektů, jejichž žadatelé si mezi sebou rozdělí 8,4 miliardy korun. Konkrétně jihočeským podnikatelům bylo či ještě bude vyplaceno zhruba 264 milionů korun," uvedl Ondřej Votruba z agentury CzechInvest.
Novou sušičku firma vyvíjela v letech 2011 až 2013 ve svém Centru výzkumu a vývoje technologií zpracování biomasy, v minulosti také podpořeném z evropských dotací. Informaci o novém způsobu sušení biomasy uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.
Desetina energie oproti klasické sušárně
Zapojením mikrovlnného záření se proces sušení biomasy zrychlí, teplo se dostane rovnou do nitra hmoty. "K celému procesu je potřeba asi desetina energie proti klasické bubnové sušárně," uvedl jednatel Bioveru Ivan Jirsa. "Původně jsme ji vyvíjeli pro sušení biomasy k užití v energetice, lepší a širší komerční využití však může mikrovlnná sušárna mít i při sušení obilí po sklizni," dodal.
Jihočeská firma Biover se zabývá využitím biomasy při výrobě elektrické a tepelné energie, návrhem a realizací strojů na zpracování biomasy nebo výrobou biopaliv. Na proces sušení biomasy se firma specializuje od roku 2006.