Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švábi si navzájem 'doporučují' dobré zdroje jídla, tvrdí vědci

Věda

  9:35
LONDÝN - Švábi si mezi sebou vyměňují informace o jídle s pomocí komunikace založené na chemických látkách. Tvrdí to britští vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Behavioral Ecology and Sociobiology.
Šváb - ilustrační foto.

Šváb - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Hmyz, který patří k nejvíc nenáviděnému na světě, podle jejich zjištění patrně kolektivně rozhoduje o nejkvalitnějším zdroji potravy. Studie vědeckého týmu Londýnské univerzity tak pomáhá vysvětlit, proč se švábi v kuchyních tak často krmí uprostřed noci z jednoho zdroje.

Podle Mathieua Lihoreaua, který výzkum vedl, mají lidé tendenci "šváby spíš zabíjet než studovat". "Chápu to," řekl BBC News. "Ale zároveň to znamená, že o jejich chování toho víme jen málo." Všeobecně se předpokládalo, že se švábi pídí za potravou individuálně, "ale to rozhodně není pravda", dodal Lihoreau. "Kdokoli, kdo má doma šváby, vám řekne, že se mýlíte - vždycky jsou ve skupinách."

Aby tento předpoklad vyzkoušel, připravil spolu se svým týmem pro šváby test. "Vypustili jsme je do malého prostoru, kde byly dva stejné zdroje jídla," říká. "Pokud by mezi sebou nekomunikovali, pak bychom očekávali, že se rovnoměrně rozdělí kolem obou zdrojů potravy." Ale většina hladových švábů (rus domácí - Blattella germanica) se krmila výhradně na jednom zdroji potravy, dokud nebyla všechna pryč.

"Nevíme, jak komunikují, ale víme, že používají chemické látky," vysvětluje Lihoreau. "To bude další krok - zjistit, jaké chemické látky se na jejich komunikaci podílejí." Jakmile se to podaří, mohou vzniknout nové, účinnější insekticidní prostředky, dodávají vědci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat