Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světlovlasí nájezdníci? DNA vikingů v sobě skrývá i cizorodé prvky, uvádí studie

Historie

  18:34
Praha - Blonďatí válečníci, kteří na svých lodích připlouvali ze Skandinávie a plenili civilizovanou Evropu. Zhruba tak nějak si v základních obrysech každý z nás představí divoké vikingy. Jenže jde o pravdivý obrázek, či o iluzi vytvořenou nesčetnými popularizačními filmy a seriály? Nejnovější studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature ukazuje, že se jedná spíše o druhou variantu: tedy stereotypní vyobrazení.

ilustrační snímek foto: History Channel

V šest let trvající studii, která je největší svého druhu, prozkoumali archeologové ve spojení s vědci více jak 400 lebek vikingů za pomocí DNA technologie. Zkoumaný materiál pochází z pohřebišť ve Skandinávii, v Grónsku a ve Velké Británii, píše časopis Nature.

Bádání ukázalo, že dědičná informace předávaná po generace mezi severskými válečníky je z části ovlivněná i asijskými a jihoevropskými geny. Nelze tedy říci, že vikingský vzhled je dán čistě skandinávským původem.

„Boříme zde mýtus o klasickém blonďatém vikingovi. Mnozí z nich měli kvůli neskandinávským genům hnědé vlasy,“ říká vědec Eske Willerslev z elitní Cambridgeské univerzity, která se na studii podílela společně s dánskou univerzitou v Kodani.

Vikingy zpopularizoval stejnojmenný seriál

Hlavní postava série: Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel). Právě vede loupeživý...
Rodina. Ragnar Lothbrok (vlevo, Travis Fimmel), jeho syn Björn Železný bok...

Dalším zjištěním je, že genetické rozdíly mezi různými vikingskými skupinami rozmístěnými po Skandinávii byly větší, než se dříve myslelo. To svědčí o daleko větší izolovanosti jednotlivých kmenů. Výzkum také ukázal, že když se skupina seveřanů vydala na moře za cílem drancování, ve většině případů šlo o členy rodiny, přátele či sousedy.

Vikingem se šlo i stát

„Našli jsme důkazy o velkém vlivu dánských předků na obyvatele Británie, předků Švédů na osadníky z Baltu a norských předků na lidi z Irska, z Grónska a Islandu,“ píší vědci. A nejednalo se pouze o genetické mísení, ale i o kulturní vliv. Dvě kostry, které nesou DNA shodné s tím moderních Irů či Skotů, byly objevené v Orkney na severovýchodním pobřeží Skotska ve vikingských hrobech. To může znamenat, že ačkoliv dvojice vikingy původně nebyla, převzali muži jejich zvyky a identitu a stali se jimi.

„Dospěli jsme k závěru, že vikingská diaspora byla charakterizována značným transregionálním zapojením. Odlišné vikingské populace ovlivnily dědičnou informaci obyvatel různých regionů Evropy a Skandinávie na oplátku zaznamenala zvýšený kontakt se zbytkem kontinentu,“ shrnují v závěru práce vědci.

Slovo viking pochází ze skandinávského výrazu vikingr, což je v překladu pirát. Severští muži cestovali na lodích po evropských řekách (Dunaj, Dněpr, Temže, Seina) a plenili, často především křesťanské kláštěry plné mnichů. Jednalo se ale i o významné obchodníky. Vikingové věřili ve vlastní severogermánské bohy, nejznámějšími představiteli této mytologie jsou zřejmě bůh hromu Thór či severská obdoba křesťanského nebe Valhalla. Zlatou éru své civilizace obávaní nájezdníci prožili od počátku 9. století až do zhruba poloviny 11. století.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat