Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Světová zdravotnická organizace vyzvala svět k masivnímu očkování proti chřipce

Věda

  15:35
V rámci boje proti koronavirové pandemii musí svět zahájit masivní očkování proti chřipce a rovněž přestat s „nacionalismem“ ohledně koronavirové vakcíny. Podle agentury Reuters to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
Vakcína proti chřipce (ilustrační foto)

Vakcína proti chřipce (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle Bruce Aylwarda, hlavního poradce šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, se proočkování světové populace musí uskutečnit ještě letos. Podle něj se tím předejde mnohým komplikacím v boji proti koronaviru.

Počet lidí s prokázaným koronavirem v pondělí stoupl o 191. Aktuálně je 5181 nemocných

Země upřednostňující své vlastní zájmy ve snaze zajistit si dodávky možné koronavirové vakcíny celkovou pandemii jenom zhoršují, uvedl dnes Tedros na pravidelném briefingu pro novináře. „Jednání strategicky a globálně je v podstatě národním zájmem každé země. Nikdo není v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni,“ řekl Tedros.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. WHO považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování. WHO dlouhodobě vyzývá, aby se vakcíny staly globálním veřejným statkem.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se koronavirem dosud nakazilo bezmála 22 milionů osob a téměř 775.000 tisíc pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!