Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Systém Grantové agentury blokuje práci vědců, tvrdí iniciativa

Věda

  7:00
PRAHA - Občanské sdružení Fórum Věda žije! kritizuje nynější stav informačního systému Grantové agentury ČR, který údajně blokuje práci vědců. Zástupci sdružení míní, že uživatelé se musejí neustále potýkat s technickými problémy systému a agentura navíc nevyhodnotila grantové žádosti z loňského roku včas.

Ilustrační foto foto: koláž - ŠimonLidové noviny

Agentura pochybení odmítá. Podle mladých vědců agentura výsledky loňské grantové soutěže oznámila až letos 23. ledna, ačkoli rozběh těchto grantů je stanoven na začátek února. "Žadatelé do konce roku 2012 nevěděli, zda jejich grant uspěl, nebo ne, a nemohli si proto naplánovat práci a finance na rok 2013 v patřičném předstihu," uvedli vědci ze sdružení.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury je ale toto tvrzení velmi zavádějící. "Získání grantu totiž není nárokové a řešení projektů začíná podpisem smlouvy. Navíc, všechny termíny týkající se soutěže vyhlášené v květnu 2012 byly předem oznámeny v zadávací dokumentaci. Předsednictvo GA ČR rozhodlo o zkrácení původně oznámené hodnotící lhůty. Agentura tak vyhlásila výsledky soutěže pro standardní a postdoktorské projekty základního výzkumu dříve a o více než jeden měsíc dříve, než ukládá zákon," sdělil mluvčí Roman Prorok.

Zhroucení systému pozastavilo granty

Agentura čelila kritice kvůli systému na zadávání žádostí o granty už loni na jaře. Počítačový systém s některými došlými projekty se jí tehdy zhroutil, proto vyhlášené soutěže zrušila a začátek nových grantů o měsíc odložila.

Na přelomu roku měl systém opět technické problémy při zadávání on-line požadavků, protože byl podle zástupců Grantové agentury přetížen, napsalo Fórum Věda žije! GA ČR je státní instituce, která rozděluje peníze na projekty základního výzkumu a projekty evropských mezinárodních programů. Žádosti posuzují odborné komise složené z vědců z celé ČR a zahraniční oponenti. Ročně dá na vědu a výzkum kolem tří miliard korun.

Věda žije!

Fórum Věda žije! je občanské sdružení, jehož posláním je podpořit komunikaci mezi vědci, vládními a nevládními organizacemi a veřejností, podněcovat otevřenou diskusi o vědní politice a reformě vědy a výzkumu v ČR a popularizovat výsledky vědecké a výzkumné práce.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat