Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Systematicky nevěrné gepardice

Věda

  8:43
PRAHA - Věrnost nemusí být v přírodě vždy nejlepší evoluční strategií. U gepardů samice zajišťují úspěch budoucího pokolení pářením s více samci.

Malí gepardi pocházející z jednoho vrhu mají s jistotou společnou jen matku. Otci jsou zhruba v polovině případů různí samci. foto: Reprofoto

Gepardi jsou mezi kočkovitými šelmami v mnohém výjimeční. Jako jediní například neumějí zcela zatáhnout drápy, liší se stavbou těla a mají i unikátní rodinný život. Vědci nyní mozaiku doplnili o zjištění, že gepardice se během krátkého období páří s několika samci. Tak se žádná jiná velká kočkovitá šelma v přírodě nechová.


 
Sledování rodinného života gepardů štíhlých (Acinonyx jubatus) probíhalo v Národním parku Serengeti v severovýchodní části Tanzanie po devět let. Vědci při určování otcovství zvolili neinvazivní metodu – získávali vzorky trusu zvířat. Celkem analyzovali DNA 176 gepardů pocházejících ze 47 vrhů. Ukázalo se, že v zhruba každém druhém vrhu byla koťata od dvou či více otců. O výsledcích výzkumu informoval časopis Proceedings of the Royal Society B.
 „Zjistili jsme výskyt nevlastních sourozenců ve 43 procentech případů. Nevěrných gepardic bude ale určitě více, protože úmrtnost mláďat během prvních týdnů života je extrémně vysoká, a proto nebylo možné získat ode všech vzorky trusu,“ uvedla Dada Gotelli z Londýnské zoologické společnosti. Hlavními zabijáky mláďat jsou hyeny, lvi a draví ptáci.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat