Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

T-Mobile zmodernizuje celou svou GSM síť

Základová stanice (BTS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základová stanice (BTS). | foto: T-MobileReprofoto

T-Mobile CZ zahajuje jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších projektů ve své historii. Během jednoho roku se totiž chystá vyměnit všech 4,5 tisíce vysílačů a 150 řídících stranic ve své síti.

Výstavbu bude realizovat společnost Huawei coby dodavatel infrastruktury, s níž T-Mobile podepsal začátkem října smlouvu. Stávající zařízení dodané společnostmi Siemens a Motorola budou zcela nahrazeny. Cílem modernizace jsou významné úspory a zlepšení provozní možnosti sítě, neboť některé základové stanice jsou v provozu od počátku spuštění sítě Paegas v roce 1996.

Díky spolupráci s jedním dodavatelem namísto dvou hodlá T-Mobile ušetřit v oblasti nákladů na údržbu, snížení zásob náhradních dílů, snazší zaškolování technického personálu a monitoring provozu.  Protože nové zařízení je výrazně efektivnější, nejedná se jen o zmenšení fyzické velikosti stanic, ale dojde i ke snížení spotřeby energie (přibližně o 30%).

Instalace nových BTSek s sebou přinese také mnohem větší kapacitu než doposud. Během ročního procesu modernizace bude zavedeno EDGE do celé sítě, přičemž nově instalované zařízení bude do budoucna podporovat i další nové technologie, jako např. WAMR (vyšší kvalita hlasových služeb) a EDGE2.

Na konci srpna byly v laboratořích T-Mobilu zahájeny akceptační testy simulující provoz několika základnových a řídících stanic v reálných podmínkách. Vzhledem k tomu, že testy dopadly dobře, bude pilotní projekt spuštěn na konci října v plzeňském regionu, kde rovnou dojde k výměně dvou starých řídících stanic za nové a následně bude monitorováno jejich fungování. Podle plánu má dojít k výměně celé jedné řídící stanice během jedné či dvou nocí.

Instalace zařízení v celé síti, která bude zahrnovat výměnu více než 4500 základnových stanic a 150 řídících stanic, potrvá asi jeden rok. Vzhledem k tomu, že výměna zařízení bude probíhat přes noc, bude vliv na uživatele minimální.

Svět techniky komentuje: Jsou tomu přesně 2 týdny, co Telefónica rovněž ve spolupráci s firmou Huawei oznámila upgrade své sítě. Zatímco T-Mobile mění pouze staré „GSM železo“, O2 podstatně rozšiřuje 3G.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....