Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemství Měsíce: lvi jsou po úplňku hladoví

Věda

  16:30
Lvi a další velké šelmy jsou nejúspěšnějšími lovci během bezměsíčných nocí, kdy překvapují kořist útokem ze tmy. Nejčastěji se v tomto období zaměřují na čtyřnohé tvory.
Lev při úplňku - ilustrační foto

Lev při úplňku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Člověka naopak napadají lvi nejvíce během úplňku a těsně po něm. V té době jsou totiž predátoři pořádně vyhladovělí, protože jasné noci omezují jejich možnost využívat moment překvapení a lidský dvounožec je přece jenom méně pozorná kořist než třeba antilopa.

K těmto poznatkům dospěli vědci z Minnesotské univerzity poté, co porovnali záznamy o pěti stech útocích lvů s cykly Měsíce. V článku uveřejněném v PLoS ONE dospěli biologové k odvážné hypotéze.

Naši dávní předci, kteří žili v blízkosti velkých šelem mnohem častěji než dnešní lidé, pravděpodobně poznali, že doba úplňku je nejriskantnější. Z toho vědci usoudili, že tato okolnost by mohla být jedním z důvodů, proč jsou fáze Měsíce tak úzce spjaty s folklorem a mytologií.

Objev zároveň podporuje teorii, podle které právě velcí predátoři sehráli důležitou roli v evoluci lidského chování. Obcházející šelmy v našich předcích vyvolávaly strach z temnoty a zároveň je stimulovaly ke stavbě přístřešků i ovládnutí ohně.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!