Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemství Měsíce: lvi jsou po úplňku hladoví

Věda

  16:30
Lvi a další velké šelmy jsou nejúspěšnějšími lovci během bezměsíčných nocí, kdy překvapují kořist útokem ze tmy. Nejčastěji se v tomto období zaměřují na čtyřnohé tvory.
Lev při úplňku - ilustrační foto

Lev při úplňku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Člověka naopak napadají lvi nejvíce během úplňku a těsně po něm. V té době jsou totiž predátoři pořádně vyhladovělí, protože jasné noci omezují jejich možnost využívat moment překvapení a lidský dvounožec je přece jenom méně pozorná kořist než třeba antilopa.

K těmto poznatkům dospěli vědci z Minnesotské univerzity poté, co porovnali záznamy o pěti stech útocích lvů s cykly Měsíce. V článku uveřejněném v PLoS ONE dospěli biologové k odvážné hypotéze.

Naši dávní předci, kteří žili v blízkosti velkých šelem mnohem častěji než dnešní lidé, pravděpodobně poznali, že doba úplňku je nejriskantnější. Z toho vědci usoudili, že tato okolnost by mohla být jedním z důvodů, proč jsou fáze Měsíce tak úzce spjaty s folklorem a mytologií.

Objev zároveň podporuje teorii, podle které právě velcí predátoři sehráli důležitou roli v evoluci lidského chování. Obcházející šelmy v našich předcích vyvolávaly strach z temnoty a zároveň je stimulovaly ke stavbě přístřešků i ovládnutí ohně.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...