Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Taky nemáte rádi Ameriku?

Věda

  18:54
Vědci doufají, že by výzkumy veřejného mínění mohly v budoucnu sloužit jako „systém včasného varování“ před terorismem.

Hořící věž Světového obchodního centra krátce po útoku. foto: Reuters

Zajímavou sociologickou studii o vztahu veřejného mínění a terorismu přineslo dnešní vydání časopisu Science. Jejími autory jsou dva renomovaní odborníci: profesor Alan Krueger, donedávna působící na Princetonské univerzitě a nyní pracující pro americké ministerstvo financí, a docentka Jitka Malečková z Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK a Národohospodářského ústavu AV ČR.

Stejná dvojice přišla v roce 2002 se studií, z níž vyplynulo, že terorismus nesouvisí s chudobou – tedy že se útočníci nerekrutují ze sociálně slabších vrstev, ale spíš z materiálně zajištěné střední třídy. Nyní tento výsledek znovu potvrdili. Především se ale zaměřili na postoje obyvatel zemí severní Afriky a Středního východu vůči devíti světovým velmocím – v politickém, ekonomickém nebo vojenském smyslu.

Využili k tomu údaje známé společnosti Gallup, která se v letech 2006 a 2007 ptala lidí ze zemí ve zmíněných regionech, co si myslí o politice USA, Velké Británie, Ruska, Německa, Francie, Kanady, Japonska, Číny a Indie. Tyto údaje dali autoři studie do souvislosti se statistikami National Counter Terrorism Center, které shromažďuje údaje o provedených teroristických útocích. Celkem získali informace o 952 incidentech z let 2004 až 2008. Z toho šlo ovšem v 841 případech o útoky Pákistánců v Indii, které byly ze studie vyřazeny, aby ji nezkreslovaly. Zbylo jich 111.

Závěr? Lidé ze zemí, kde nemají rádi určitou velmoc, páchají na území této velmoci více teroristických činů. A čím blíž k sobě obě země geograficky mají, tím je pravděpodobnost útoků větší. Třeba Pákistánci, kteří mají z 86 procent negativní postoj k USA, spáchali na Američany 13 útoků. Naopak Maročanům vadí Kanada jen z 13 procent a žádný Maročan v daném období na Kanaďany nezaútočil.

Výsledek není velkým překvapením. Má tedy cenu podobné studie vůbec provádět?

Chcete vědět víc?

Celý článek najdete v sobotním vydání Lidových novin v příloze Orientace/Věda

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!