Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Taser: humánní zbraň nebo smrtící nástroj?

Taser se stává běžnou výbavou ozbrojených složek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taser se stává běžnou výbavou ozbrojených složek. | foto: TaserReprofoto

Výzbroj bezpečnostních složek se pomalu ale jistě proměňuje. Od klasických pistolí a obušku směrem k nejrůznější elektronice, která má na první pohled bohulibý účel – případného pachatele nezranit, ale jen paralyzovat. Skutečnost však není vždy tak jednoduchá.

Čas od času se objeví zpráva o vynálezu, který by mohl udělat svět snesitelnějším místem k životu. Zbraň, jejímž primárním úkolem není zabíjet nebo zraňovat, ale pouze paralyzovat. Policisté ji budou moci používat bez obav, protože její následky nebudou nevratné.
Naposledy jsme takto mohli přečíst o Tichém strážci. Technologie založená na principu mikrovln způsobí u zasaženého silný pocit tepla a nedovolí mu překročit pomyslnou hranici. Tento armádní vynález byl veřejnosti prezentován s velkou pompou – sami vojáci jej na sebe nechávali působit, aby dokázali, jak je neškodný.
Bez větší popularity se do běžného používání dostal i Taser, a to dokonce i k několika jednotkám Policie ČR. O publicitu se mu posléze „postaralo“ několik incidentů, které měly za následek smrt.
Asi nejznámější z nich se odehrál na letišti v kanadském Vancouveru. Jednačtyřicetiletý polský emigrant Robert Dziekanski psychicky nezvládl dlouhé čekání na svůj let, načež začal demolovat vybavení čekárny. Přivolané policie použila k jeho zadržení Taser; Polák však po několika minutách umírá v policejních poutech.
Incident zaznamenal velkou odezvu u médií, protože byl náhodným svědkem natočen na videokameru a uveřejněn na internetu. Byla tím rovněž otevřena diskuse o bezpečnosti používání tohoto zařízení – od roku 2003, kdy začala kanadská policie Taser používat, bylo zaznamenáno 18 úmrtí nějakým způsobem s ním spojeným.


Jak Taser funguje?
Zařízení vypadá jako trochu větší pistole (s futuristickým designem), stejně se přenáší a používá. S mířením pomáhá laserový zaměřovač, který však v mnohých zemích (nevyjímaje tu naši) zakazuje legislativa. Dobrá muška je však zcela nezbytná, protože máte jen jeden výstřel.
Při něm se odmrští čelní plastový kryt a pomocí stlačeného oxidu uhličitého vystřeleny dvě sondy spojené se zařízením izolovaným drátem. Délka dostřelu dosahuje až 4,5 metrů u civilní verze, pro státní ozbrojené složky je připravena vylepšená varianta mající dosah až 6,5.
Vystřelené sondy mají schopnost proniknout až 5 centimetrů tlustou vrstvou oblečení, po kontaktu s kůží následuje elektrický výboj o síle 50 000 voltů. Tajemství účinnosti Taseru však nespočívá ve velikosti napětí, ale ve vysílaném signálu. Série elektrických impulsů se označuje jako Taser vlny, které svým profilem připomínají elektrickou aktivitu, pomocí které mozek ovládá kosterní svalstvo. Ta je cizorodými signály natolik rušena, že člověk není schopen vědomého pohybu a okamžitě upadá na zem.

Taser X26c


Pochybnosti zůstávají
I když výrobce i distributoři svorně tvrdí, že se problémy spojené s použitím Taseru vyskytnou v desetinách promile případů a že byly většinou způsobeny něčím jiným, než zásahem (například stresem, jakému byl zatýkaný vystaven), pochybnosti o jeho naprosté bezpečnosti zůstávají.
Lze tak jen ocenit snahy, které snaží jeho používání regulovat. Co se ozbrojených složek týče, každý policista musí před jeho použitím projít speciálním výcvikem, který zahrnuje test Taseru na vlastním těle.
Přístroj je v méně výkonné verzi přístupný i veřejnosti. Český distributor však eviduje, komu přístroje prodal a tento seznam je ochoten poskytnout policii. Zneužívání přístroje k trestné činnosti rovněž brání konstrukční řešení. Po výstřelu se po okolí rozlétne několik desítek (přesný počet se liší kus od kusu) malých plastových koleček s identifikačním kódem. Ten může prostřednictvím distributora dovést policii ke střelci během několika hodin.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...