Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těla kosatek jsou plná jedů

Věda

  8:54
LONDÝN - Severní ledový oceán se podle poslední zprávy Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) proměnil v „nádrž plnou chemikálií“. Zamořený bezpočtem jedovatých látek vypouštěných lidmi do životního prostředí, se stává zabijákem živočichů na vrcholu potravního řetězce.

kosatka

Dosud byli nejkontaminovanějšími zvířaty planety lední medvědi, kteří na zamoření doplácejí především hermafroditismem. Nyní je však o jejich smutné prvenství připravily kosatky dravé, které mají tu smůlu být na vrcholu mořského potravního řetězce.

Vědci při zkoumání tuku velryb pohybujících se v norských fjordech zjistili, že v jejich organismu se hromadí toxické látky jako polychlorované bifenyly, pesticidy a zpomalovače hoření.

Ačkoliv tito kytovci žijí daleko od zdrojů jedů, jejich životní prostředí a potrava jsou jich plné. Kosatky jsou totiž obávanými mořskými predátory, kteří se živí rybami, želvami, ptáky, tuleni i jinými kytovci. Odtud také pochází jejich anglický název killer-whale, velryba zabiják.
„Kosatky dravé jsou pro nás indikátory čistoty oceánu. Hodnoty znečištění Severního ledového oceánu jsou alarmující, “ říká člen vědeckého týmu Hans Wolkers.

Polychlorované bifenyly (PCB) jsou velmi stabilní chemické látky, které se v prostředí téměř nerozkládají. Navíc jsou schopné putovat v nezměněné podobě na dlouhé vzdálenosti. K jejich toxicitě přispívá i to, že jsou velice málo rozpustné ve vodě, zato se rozpouštějí a kumulují v tucích a v tom tkví jejich nebezpečnost pro živočichy včetně člověka.

Protože se PCB široce používají při výrobě chladniček a dalších elektrospotřebičů, jejich koncentrace v životním prostředí způsobuje zdravotní problémy i lidem. Většina z těchto látek poškozuje imunitní a hormonální systém savců včetně člověka, má negativní důsledky na rozmnožování a je rakovinotvorná. Stejně tak tomu je u zpomalovačů hoření, které se přidávají například do koberců či elektroniky. Stopy těchto látek už vědci objevili i v mateřském mléce.
Podle Colina Butfielda z WWF se fond dnes chystá zatlačit na Evropskou unii, aby urychlila přijetí přísných zákonů v rámci nové evropské chemické politiky, které mají zavést kontrolu všech látek používaných ve výrobě.
Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat