Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Život ve vesmíru? Teleskop NASA našel dvě planety jako Země

Dvě planety podobné Zemi, které jsou kandidáty na život mimo sluneční soustavu, se podařilo najít pomocí vesmírného teleskopu Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Obě jsou přibližně stejně velké, zřejmě složené z hornin a mohla by na nich být voda v kapalném stavu. V časopise Science to oznámil mezinárodní tým, který tento objev učinil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

T. Bernat

Re: Jen pozorovat minulost

Pravda, Warp či hyperpohon je odpověď!

0/0
25.4.2013 20:35

Re: Jen pozorovat minulost

Doporučuji v těchto případech šetřit podobně silnými slovy, jako "neexistuje způsob jak...". Přesnější by asi bylo "nevíme, jak to udělat a nejsme si jisti, jestli to někdy půjde :)"

0/0
22.4.2013 17:30

J. Klimecký

Re: Jen pozorovat minulost

Aby tento efekt nastal, musíte se pohybovat rychlostí blízkou rychlostí světla, ale to byste měl nekonečně velkou hmotnost. Fyzikálně a biologicky tedy nemožné. A ani neexistuje způsob, jak na takovou rychlost urychlit.

0/0
19.4.2013 18:46

Re: Jen pozorovat minulost

Doba trvání letu není stejná pro posádku kosmické lodě a pozemní personál. Prověřeným důsledkem teorie relativity je, že doba letu na palubě lodi je vždy kratší, stačí si vzít jednoduché rovnice tento efekt popisující, aby bylo jasno, že při konstantním zrychlení třeba 1g  (a stejném zpomalení na druhou polovinu cesty) se lze během pár let dostat pěkně daleko. Na Zemi ovšem mohou mezitím uběhnout tisíce let.

0/0
19.4.2013 17:53

Re: amíci

Vidíte, tak to budu asi Američan. Pro mě je tahle informace naprosto dokonalá. Místo sáhodlouhého vysvětlování ihned ve dvou slovech popíše podnebí, takže si ho umím okamžitě představit. Spousta popisů nově nalezených exoplanet začínala nadějně a na konci se člověk dočetl, že to těleso ale přeci jen obíhá moc blízko, takže předchozí optimistické odstavce jsou stejně k ničemu, protože voda je fuč a za pár milionů let vyfučí i ten zbytek atmosféry. Ale takhle?

Hned vím, na kterou z těch dvou začnu shánět lístek, hned jak vyhlásí předprodej místenek. Samo, že tu "havajskou".

Jinak nesdílím Váš optimismus ohledně českých daňových poplatníků. V Blesku, což je nejčtenější české periodikum, se, pokud tak nešoubyznisovou zprávu vůbec otisknou, taky odbornými termíny asi moc ohánět nebudou.

0/0
19.4.2013 17:27

Re: Jen pozorovat minulost

možná to tak bůh chtěl aby se každá civilizace ve vesmíru rozvíjela a zanikala oddělena prostorem a časem kdybychom v našem systému měli obydleného souseda

nepochybně bychom na sebe vzájemně stříleli rakety

0/0
19.4.2013 13:09

Re: amíci

americký vědec nemusí americký vědec ví že jeho země je mu vděčná za to že život zasvětil bádání a americký vědec má ty nejlepší a nejvýkonnější hračky na světě

0/0
19.4.2013 13:03

amíci

Sranda je, jak se musí americký věděc, aby mu jeho plátce daně vůbec rozuměl, snažit nepřekročit hranice známého vesmíru a planetární extrémy popisovat přídomky "aljašský" a "havajský". ;o)

0/0
19.4.2013 9:08

J. Klimecký

Jen pozorovat minulost

Škoda, že vzdálenosti mezi hvězdami ve vesmíru jsou tak velké, že můžeme zkoumat pouze světlo hvězd.  Současnámi raketami tam poletíme desetitisíce let a i kdybychom někdy v budoucnu létali rychlostí blízko rychlosti světla, tak cesta vždy potrvá roky, či spíše desítky let. Tak jsme odkázáni pouze sledovat minulost vesmíru. Čím hlouběji koukáme, tím starší historii pozorujeme. Pokud je někde život a inteligentní bytosti, vzdálenosti jsou nepřekonatelnou překážkou.

0/0
19.4.2013 8:37

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...