Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Teleskop NASA objevil u Saturnu největší prstenec ve sluneční soustavě

Kde leží nově objevený prstenec Saturnu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde leží nově objevený prstenec Saturnu | foto:  Šimon, Lidové noviny

Pasadena Největší, ale zatím nikdy nepozorovaný prstenec planety Saturn objevil Spitzerův vesmírný teleskop americké NASA. Leží na nejvzdálenějším okraji Saturnova systému a jeho rovina oběhu je o 27 stupňů odkloněna od roviny oběhu hlavního prstence Saturnu.

Objev vysvětluje záhadu Saturnova měsíce Japetu (Iapetu), měsíce dvou tváří: světlé a tmavé. Astronomové předpokládali, že znečištění povrchu musí být z vnějšího zdroje, ale ten se nikdy nepodařilo určit. Uspěli až Anne Verbiscerová a Michael Skrutskie z univerzity ve Virginii spolu s Douglasem Hamiltonem z univerzity v Marylandu.

Na snímcích infračerveného teleskopu Spitzer se jim podařilo identifikovat řídký prstenec složený z ledových a prachových částic. Ačkoli prach v prstenci je velmi chladný - minus 193 stupňů Celsia – jeho tepelné záření lze na chladném pozadí vesmíru přece jen zachytit.

Nový prstenec svými rozměry zdaleka překonává dosavadního rekordmana, Saturnův prstenec E. Leží ve vzdálenosti přibližně 6krát až 20krát větší, konkrétně asi 5,95 až 11,9 milionu kilometrů od Saturnu.

Zdrojem částic v prstenci jsou patrně srážky komet a jiných těles s vzdálenějšími měsíci Saturnu, jako je Fébé (Phoebe). Při srážkách vznikají částice, které pak objekty v oblasti prstence dále "obrušují" a tím se vytváří další materiál pro prstenec.

Prstenec přírůstky potřebuje, protože především větší úlomky postupně padají do gravitační pasti Saturnu. Právě ty jsou zdrojem znečištění na tváří Iapetu, patrného na připojené fotografii.

Saturnův měsíc Iapetus

Na rozdíl od ostatních prstenců dráha "nováčka" nekopíruje rovník Saturnu, ale odklání se od něj o 27 stupňů. Leží totiž velmi daleko od planety, a tak na něj nemá tak silný vliv její gravitace a ke slovu se dostávají jiné, mnohem slabší síly.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?