Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teleskop začne opět hledat mimozemšťany

Věda

  12:19
LOS ANGELES - Allenův teleskop v Kalifornii začne znovu pátrat po mimozemských civilizacích. Zástupci programu SETI získali od soukromých dárců dostatek peněz na to, aby mohli činnost teleskopu obnovit, uvedla agentura Reuters.

Allenův teleskop v Kalifornii. foto: SETI institute

Zařízení vybavené 42 anténami bylo v dubnu odpojeno, protože po zrušení vládních dotací nemělo dost peněz na provoz.

ČTĚTE TAKÉ O ČERNÉ PLANETĚ

Federální vláda i americký stát Kalifornie zrušily granty pro SETI, protože se potýkají s vážnými rozpočtovými problémy. Institut, který pátrá po vesmírných civilizacích, ale od té doby dokázal získat chybějících 200 tisíc dolarů (3,4 milionu korun) nutných na další provoz teleskopu. Na fungování zařízení přispělo 2400 dárců, mezi jinými herečka Jodie Fosterová nebo astronaut z Apolla 8 Bill Anders.

Allenův teleskop je v provozu od roku 2007. Vybudovat zařízení stálo 50 milionů dolarů (850 milionů korun) a na jeho vznik významně přispěl spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen, jehož jméno teleskop nese. Provoz zařízení ročně stojí 1,5 milionu dolarů (25,5 milionu korun).

Program SETI byl zřízen v roce 1984 a částečně byl financován americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Astronomové v SETI pátrají po vesmírných signálech, které by prokázaly existenci inteligentního života mimo planetu Zemi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!