Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teorii relativity Einsteina potvrdil satelit USA

USA

  21:58
WASHINGTON - Americký kosmický aparát Gravity Probe B (GP-B) potvrdil dva klíčové předpoklady všeobecné teorie relativity Alberta Einsteina, oznámil v oficiální zprávě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Albert Einstein. foto: Reprofoto

Satelit, který odstartoval v roce 2004, měl s použitím mimořádně přesných gyroskopů změřit hypotetický geodetický efekt zakřivení času a prostoru kolem gravitačního tělesa. Měl rovněž prokázat platnost jevu zvaného frame-dragging, což je čas a prostor, který kolem sebe objekt "vleče" při rotaci.

Čtěte také:

Aparát GP-B podle NASA oba jevy s mimořádnou přesností rozpoznal, když se na polární oběžné dráze zaměřil na hvězdu IM Pegasi. Pokud by zemská přitažlivost neměl žádný vliv na čas a prostor, gyroskopy (přístroje pro navigaci) amerického satelitu by trvale ukazovaly stejným směrem.

Země ponořená do medu
V měřitelných hodnotách ale pod tlakem gravitace vykazovaly minutové změny, což Einsteinovu revoluční teorii potvrzuje. "Představte si planetu Zemi ponořenou do medu," přiblížil pro agenturu AP jev Francis Everitt ze Stanfordské univerzity. "Jak se planeta otáčí, med kolem ní vytváří vír - a stejné je to s časem a prostorem," řekl americký vědec.

Aparát GP-B podle něj potvrdil dvě nejzávažnější Einsteinovy teorie, což má dalekosáhlé následky pro astrofyzikální výzkum. Projekt GP-B patří v historii NASA k nejdlouhodobějším - byl zahájen už v roce 1963 s cílem experimentovat v oblasti teorie relativity. Postupně se rozrostl v rozsáhlý a mimořádně technicky náročný projekt. Gyroskopy umístěné na GP-B jsou nejpřesnější na světě.

Podle Billa Danchiho z washingtonského sídla NASA mají výsledky nynějšího zkoumání dopad na celé odvětví teoretické fyziky. "Každé příští zkoumání Einsteinovy všeobecné teorie relativity bude muset vycházet z ještě přesnějšího měření, než jakým disponuje GP-B," řekl Danchi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!