Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teorii relativity Einsteina potvrdil satelit USA

Věda

  21:58
WASHINGTON - Americký kosmický aparát Gravity Probe B (GP-B) potvrdil dva klíčové předpoklady všeobecné teorie relativity Alberta Einsteina, oznámil v oficiální zprávě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Albert Einstein. foto: Reprofoto

Satelit, který odstartoval v roce 2004, měl s použitím mimořádně přesných gyroskopů změřit hypotetický geodetický efekt zakřivení času a prostoru kolem gravitačního tělesa. Měl rovněž prokázat platnost jevu zvaného frame-dragging, což je čas a prostor, který kolem sebe objekt "vleče" při rotaci.

Čtěte také:

Aparát GP-B podle NASA oba jevy s mimořádnou přesností rozpoznal, když se na polární oběžné dráze zaměřil na hvězdu IM Pegasi. Pokud by zemská přitažlivost neměl žádný vliv na čas a prostor, gyroskopy (přístroje pro navigaci) amerického satelitu by trvale ukazovaly stejným směrem.

Země ponořená do medu
V měřitelných hodnotách ale pod tlakem gravitace vykazovaly minutové změny, což Einsteinovu revoluční teorii potvrzuje. "Představte si planetu Zemi ponořenou do medu," přiblížil pro agenturu AP jev Francis Everitt ze Stanfordské univerzity. "Jak se planeta otáčí, med kolem ní vytváří vír - a stejné je to s časem a prostorem," řekl americký vědec.

Aparát GP-B podle něj potvrdil dvě nejzávažnější Einsteinovy teorie, což má dalekosáhlé následky pro astrofyzikální výzkum. Projekt GP-B patří v historii NASA k nejdlouhodobějším - byl zahájen už v roce 1963 s cílem experimentovat v oblasti teorie relativity. Postupně se rozrostl v rozsáhlý a mimořádně technicky náročný projekt. Gyroskopy umístěné na GP-B jsou nejpřesnější na světě.

Podle Billa Danchiho z washingtonského sídla NASA mají výsledky nynějšího zkoumání dopad na celé odvětví teoretické fyziky. "Každé příští zkoumání Einsteinovy všeobecné teorie relativity bude muset vycházet z ještě přesnějšího měření, než jakým disponuje GP-B," řekl Danchi.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...