Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Test navigace Mio Moov 360

Věda

  6:00aktualizováno  7:00
Mio 360 je nejvyšším modelem nové řady Moov, která se oprostila od zavedeného softwaru iGo a nyní používá vlastní navigační aplikaci MioMap. Jak se tato navigace povedla?

Mio Moov 360. foto: Mio TechnologyReprofoto

Společnost Mio nedávno uvedla na trh zcela novou řadu Moov, jež se od předchozích produktů tohoto výrobce významně liší. Inovován byl jednak design, ale především navigační aplikace. S ní také zmizely různé multimediální doplňky, které jsou pro ostatní přístroje Mio typické. Je tedy zřejmé, že se řada Moov snaží orientovat na méně náročné uživatele, kteří od navigace nechtějí nic jiného, než aby je spolehlivě dovedla do cílového místa.

Přístroje Mio Moov jsou u nás na trhu k dostání ve třech variantách: 200, 330 a 360. Zatímco základní dvojková řada nabízí pouze klasický 3,5“ displej, trojkové modely se pyšní širokoúhlou 4,3“ obrazovkou a podporou technologie bluetooth, jež je primárně určena pro datové přenosy (viz dále). Použití navigace coby handsfree sady lze uskutečnit pouze u nejvyššího (námi testovaného) modelu.

Mio Moov 360 lze charakterizovat jako černou plastovou krabičku průměrných rozměrů. Jediným výraznějším designovým prvkemje pouze tmavě hnědý rámeček kolem displeje imitující kov, který je od zbytku těla oddělen tenkou stříbrnou linkou. Většinu přední plochy přístroje tvoří velký 4,3“ displej s rozlišením 480 x 272 bodů. Ten je samozřejmě dotykový a dostatečně jasný, aby byl obraz dobře čitelný i na slunci. Ostatně jas lze v několika stupních regulovat.

Standardní součástí balení je miniaturní držák s pohyblivým kloubem na sklo, který na první pohled vypadá trochu chatrně, svou funkci ale plní dokonale. Do držáku lze snadno přichytit nabíjecí kabel s koncovkou miniUSB - nemusíte se tedy po prvotní instalaci do auta o nic dále starat. K navigaci je možné navíc dokoupit držák s podporou RDS-TMC, jehož cena se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Sbohem iGo
Mio Moov 360 se prodává s podrobnými mapami celé Evropy. Největší podíl z 38 zemí mají mapové podklady TeleAtlasu, naopak východní Evropa pochází většinou od lokálních dodavatelů. Mapy od TeleAtlasu byly pořízeny v říjnu 2007, některé státy východu jsou o pár měsíců čerstvější. Veškerá data výrobce umístil do interní 2GB paměti.

Jak už jsem avizoval v úvodu, největší novinkou řady Moov je použití vlastní navigační aplikace MioMap 2008, která je v modelu 360 ve verzi v1.0. Příznivci softwaru iGo, s nímž se setkáte v ostatních zařízeních Mio, budou možná trochu zklamáni, neboť MioMap 2008 kladou důraz více na jednoduchost než pokročilé grafické zpracování. Žádné 3D objekty známé z nové verze iGo 2008 nebo podrobné řazení v jízdních pruzích se zde nekonají.

Uživatelské prostředí aplikace je velmi přehledné a dokonale uzpůsobené pro širokoúhlý displej. Hlavní nabídku tvoří 6 ikon a lišta, na níž je zobrazen název aktuální volby. Pohyb v menu a mezi jednotlivými stránkami je velice svižný, na navigaci rozhodně nemusíte nikde čekat. Možností nastavení zde sice není tolik, jako u navigací iGo či TomTom, uživatel se tak alespoň v nabídce lépe orientuje.

Vyhledávání cílové destinace probíhá standardně podle adresy, PSČ, souřadnic a vybírat lze rovněž z oblíbených položek a historie. Pokud zadáváte adresu, musíte napsat celý název města a ulice, případně i popisné číslo. Systém automatického doplňování názvů, respektive zobrazení písmen, které lze zadat, bohužel nebyl implementován. K nalezenému cíli se můžete nechat hned navigovat, přidat ho coby průjezdní bod nebo start, případně ho zařadit mezi oblíbené destinace. Výpočet trasy se uskuteční na základě toho, zdali více preferujete kratší nebo rychlejší trasu. Nastavit jde i kompromis mezi těmito volbami, tzv. ekonomickou trasu. V nastavení si můžete také zvolit, kterým typům silnic se vyhnout a zdali má navigace zahrnout i nezpevněné cesty. Poslední volba nabízí možnost varování při překročení povolené rychlosti.

Při samotné navigaci, která probíhá ve 2D/3D či nočním režimu, se na displeji objevují dvě políčka. Zatímco první informuje o stavu zařízení (hlasitost, signál GPS, baterie nebo bluetooth), to druhé zobrazuje cestovní údaje (aktuální čas, vzdálenost do cíle, čas do cíle, doba dojezdu, rychlost). V každém políčku lze ukázat pouze jednu informaci nebo vysunout celou nabídku, čímž se vytvoří v pravé části displeje celý panel. Na obrazovce dále vidíte, jakou ulicí právě projíždíte a do které míříte. Kromě toho je v levém horním rohu výřez následující křižovatky spolu s její vzdáleností.

Moov 360 - navigování

Navigování je plynulé a výpočet alternativní trasy v případě objížďky okamžitá. Jediný větší zádrhel spatřuji v zastavení navigování při projížďce tunelem, kdy se šipka zastaví a nic se neděje. Vizuální navigaci doplňují hlasové povely, a to buď ženský, nebo mužský hlas. Hlasové povely jsou stručné, jasné a srozumitelné. Jediným prohřeškem je někdy trochu pozdější upozornění, zejména při odbočováním na kruhovém objezdu.

V každé správné navigaci nemohou chybět POI, neboli body zájmu. Těch je v Miu zastoupenu nespočet a jsou přehledně roztříděny do mnoha kategorií. Na mapě se znázorňují pouze ty, které si vyberete. Zájmové body lze vyhledávat u aktuální polohy, cílové polohy a na trase. Specialitkou jsou radary, u nichž si můžete určit, zdali má na ně navigace v předstihu upozorňovat. Pokud nebude s aktuálností zájmových bodů spokojeni, můžete navigaci propojit přes bluetooth s vaším telefonem a díky vestavěné aplikaci Mio Connect přistupovat do on-line databáze Zlatých stránek či Mio Explore More.

Multimediální výbava Mia 360 se omezuje pouze na funkci NavPix. Jak už název napovídá, jedná se o navigaci pomocí fotek. To funguje tak, že si do přístroje nahrajete obrázek, v jehož hlavičce je obsažen údaj o zeměpisné poloze a Mio vás k tomuto místu dovede. Fotografie s geografickými údaji umožňují vytvořit některé GPS telefony, případně můžete navštívit internetovou galerii Flickr, kde jich je dostatek.

Hodnocení
Mé dojmy z navigace Mio Moov 360 jsou velmi pozitivní a během testu jsem nenarazil na žádný zásadní nedostatek. Ačkoliv jsem spíše příznivcem softwaru iGo a použití MioMap ve mně zpočátku vyvolávalo nedůvěru, musím konstatovat, že se nový software povedl. Vzhledem k relativně nízké ceně, za níž se model Moov 360 prodává, se jeho koupě rozhodně vyplatí.
Cena: 6 300 Kč

Klady
+ dobrýpoměr cena/výkon
+ on-line databáze POI
+ snadné ovládání

Zápory
- absence multimediálních funkcí
- nižší výdrž (2,5h)
- TMC přijímač není v balení

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...