Pátek 15. listopadu 2024, svátek má Leopold
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Testování pseudovztekliny u divočáků končí

Věda

  6:15
PRAHA - Poslední den letošního roku skončí monitoring výskytu takzvané Aujeszkyho choroby, které se také říká pseudovzteklina, u ulovených divokých prasat.
Divočáci (ilustrační foto).

Divočáci (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Stát už od Nového roku nebude proplácet myslivcům 1000 korun za zastřelené zvíře, z něhož zaslali vzorky na vyšetření této nemoci,“ sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Na takzvané zástřelné měli myslivci nárok od 10. října. „Nárok na zástřelné ve výši 1000 Kč lze uplatňovat pouze u vzorků odebraných do 31. 12. 2017. Za vzorky odebrané po tomto termínu již nebude propláceno zástřelné,“ uvedl Majer. Náklady akce se odhadovaly na 40 milionů korun. Zástřelné se neplatilo na Zlínsku a v jeho okolí, kde již střelci tisícikorunu za uloveného divočáka dostávají kvůli nákaze africkým morem.

Povinné vyšetření

Z výsledků posledního rozsáhlého monitoringu Aujeszkyho choroby v letech 2011 až 2013 vyplynulo, že v průměru každý třetí divočák přišel do styku s virem této nemoci a má proti němu protilátky. Výsledky aktuálního testování, během něhož lovci zatím poslali veterinární správě více než 58.000 vzorků, budou známy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Veterináři upozornili, že v příštím roce bude i nadále platit povinnost vyšetřovat všechna ulovená divoká prasata na přítomnost nebezpečného parazita svalovce. Rovněž bude pokračovat povinné vyšetřování divočáků na africký mor prasat v oblasti s intenzivním odlovem, což jsou části Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, a v zamořené oblasti Zlínska. „Výše zástřelného za vzorek odeslaný k laboratornímu vyšetření zůstává na současné úrovni,“ dodal Majer.

Aujeszkyho choroba byla poprvé popsána na začátku minulého století v Maďarsku u skotu. Přenáší se také na ovce, kozy, kočky a králíky a volně žijící živočichy. Nejčastěji se šíří přímým kontaktem, ale i slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Jediný druh, který ji přežívá, jsou divoká prasata. Na člověka přenosná není.

V Česku se nákaza v chovech domácích prasat nevyskytuje, naposledy ji našli veterináři v malochovu v Nové Vsi na Benešovsku v roce 2004. U uhynulého loveckého psa veterináři naposledy zjistili pseudovzteklinu letos v listopadu na Písecku. Veterinární správa proto upozorňuje chovatele, aby pokud možno přímému kontaktu svých psů s divokými prasaty zabránili. Psi by se neměli dostat do styku ani s krví a vývrhy, syrovým či nedostatečně upraveným masem divokých ani domácích prasat.

Autor:

Filé s bylinkovým máslem za pár minut
Filé s bylinkovým máslem za pár minut

Filé s bylinkovým máslem od Nowaca je skvělá volba, pokud hledáte rychlé a chutné jídlo z kvalitních surovin. Filé rozdáme 36 z vás!