Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Testy 5. a 9. tříd budou mít nové typy úloh. Startují v květnu

Evropa

  15:42
PRAHA - Druhý ročník generálky testování žáků 5. a 9. tříd a odpovídajících ročníků nižších gymnázií přinese nové typy úloh, upravené podmínky pro děti s handicapem a možnost zkusit si vedle povinné angličtiny i jiné cizí jazyky. Testování se oproti loňsku protáhne na čtyři týdny, začíná se 13. května.
Žáci- ilustrační

Žáci- ilustrační foto: Shutterstock

Novinářům to řekli zástupci České školní inspekce, která testování připravuje. Účast škol v pokusném testování je povinná, příští rok už by se mělo testovat naostro.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco v minulém roce byly v testech úlohy, v nichž mohli školáci vybrat jednu nebo více správných odpovědí, případně doplnit krátký text, nově budou v testech třeba úkoly na přiřazování obrázků nebo textu. Testy se dělají elektronicky, proto v nich přibudou audio a video ukázky nebo klikací mapy, v nichž budou muset žáci určit požadované části.

Instrukce k úlohám i v cizím jazyce

O testech:

Testy se skládají z češtiny, matematiky a angličtiny, volitelně ale žáci mohou absolvovat i test z němčiny či francouzštiny.

V případě, že bude mít škola dostatek sluchátek, nebudou muset kantoři pouštět poslechové úlohy všem dětem naráz, ale školáci si tyto úlohy budou moci poslechnout kdykoliv v průběhu testu.

"Já jsem přesvědčen, že ty výkyvy budou minimální," reagoval Petr Suchomel z inspekce, zda změny v testech neovlivní výsledky v porovnání s loňskem.

Je prý možné, že v češtině a matematice budou výsledky mírně lepší, protože školy už k testům přihlížejí při výuce.

U cizích jazyků prý naopak mohou mít žáci problém s tím, že i instrukce k úlohám budou v daném jazyce. Takto to však funguje i při mezinárodních jazykových zkouškách.

Nově také testy zohlední děti se specifickými vzdělávacími potřebami. "Může se tak dít například prodloužením času na realizaci, zařazením přestávky v realizaci testu nebo zcela odlišným složením úloh," uvedla inspekce. Ani tak nejsou pro tuto skupinu žáků testy povinné a záleží jen na rozhodnutí ředitele školy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ministerstvo školství nahrazuje systémová opatření bezduchým testováním, které má ovšem celou řadu rizik. Například v zemích, kde takovýto způsob testování zavedli, došlo k zanedbávání netestovaných předmětů," varoval ale senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek před možnými riziky.

Zbavit se slabších žáků

Některé školy se podle něj také snažily zbavit žáků se slabšími výsledky, aby byla škola v žebříčku kvality co nejvýše. Vytváření žebříčků škol ale ministerstvo opakovaně odmítlo.

Školy mohou testování pořádat od 13. května do 7. června. V březnu se bude na 40 školách konat ověřování otázek a fungování celého systému.

Loni totiž v prvních dnech testování počítačový systém padal a zpožďoval se. Nejdříve v září by pak mělo být hotovo domácí testování, při němž si mohou žáci zkoušet testy z rozsáhlé databáze přímo na svém domácím počítači.

Testy mají ověřovat minimální úroveň požadovaných znalostí, měl by je zvládnout i čtyřkař. V minulém roce se do testování zapojilo přes 161 000 žáků. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování pak stojí 92 milionů. Generálka bude stát do čtyř milionů Kč. Peníze jdou z EU.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...