Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Thajsko nasadilo vosy do boje proti červcům ohrožujícím manioky

Plantáž manioku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plantáž manioku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bangkok Thajští entomologové během víkendu vypustili první vlnu armády čítající čtvrt milionu drobných vosiček do boje proti přemnoženým červcům ohrožujícím 1,5 miliardy rostlin manioku. O válce hmyzu informoval dnes list The New York Times.

Vosičky, z nichž každá je menší než špendlíková hlavička, na červcích cizopasí; propíchnou jejich tělo a nakladou do nich vajíčka. Larva pak červce požírá zevnitř a během několika dní se nová vosička vyklube z mumifikovaného těla oběti, aby našla nového hostitele pro své potomky.

Jde o zatím poslední boj mezi farmáři a hmyzem o rostlinu, která je pro obě tyto skupiny životně důležitá. Thajsko je po Nigérii a Brazílii třetím největším světovým producentem manioku (Manihot esculenta) a největším vývozcem této plodiny, známé také pod názvy kasava či tapioka. Druh červce, který dělá Thajcům těžkou hlavu, se živí výhradně maniokem - a vosičky, nasazené proti němu, se zaměřují jen na tento konkrétní druh červce.

"V tomto ohledu jde o perfektní biologickou kontrolu," říká Rod Lefroy z neziskové skupiny Mezinárodní středisko tropického zemědělství (ICTA), která vypuštění vosiček koordinuje. Použití vosiček už se osvědčilo v Africe a odborníci doufají, že bude úspěšné i v Thajsku, odkud pochází 60 procent světového vývozu manioku.

Červci, jejichž životní cyklus trvá asi měsíc, se šíří velmi rychle; každý jedinec naklade průměrně 440 vajíček a vyprodukuje deset generací za rok.

Tento hmyz se živí výhonky rostlin manioku a brzdí jejich růst jedovatými slinami. V loňském roce červci zničili pětinu až čtvrtinu thajské úrody manioku, což vyděsilo zemědělce a zvýšilo ceny.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!