Internetová výuka neboli e-learning se více či méně vkrádá do procesu vzdělávání. Na některých školách pouze jako doplněk, jinde si troufají zavádět obory, které lze vystudovat kompletně přes internet.
V takzvané distanční formě vysokoškolského studia se e-learningových prvků využívá nejvíce. Povinná účast studentů ve škole je pak minimální. Mimo to řada škol nabízí obory postavené převážně na e-learningu pod hlavičkou studia kombinovaného, které vyžaduje i pravidelnou osobní účast studentů ve škole, obvykle jednou nebo dvakrát do měsíce. Čím dál častěji zpestřuje internetová výuka studium prezenční.
V Čechách si na plně elektronickou koncepci troufla Slezská univerzita v Opavě. Její Obchodně-podnikatelská fakulta sídlící v Karviné spustila první tři plně elektronické bakalářské obory už v roce 2004/2005: Marketing a management, Ekonomiku podnikání v obchodě a službách a Veřejnou ekonomiku a správu.
Studium v létě? Scholastika on-line |
„Přes internet studentům zadáváme úkoly, vyplňují testy, diskutují se spolužáky a odesílají seminární práce svému učiteli – tutorovi, který jim poskytuje zpětnou vazbu,“ vysvětluje hlavní principy online studia proděkan karvinské fakulty Marian Lebiedzik.
E-learning znamená nejen to, že mají studenti k dispozici online výukové materiály a přednášky, ale také konzultace s vyučujícím. Ani diskuse na seminářích neodpadají, jen se přesouvají do facebookových skupin.
V příloze Akademie dále najdete:
- Kde se dá studovat online?
- A kolik to stojí?
- Je studium přes internet lehčí?