Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tranzistory slaví 60. narozeniny

Věda

  6:00
Je tomu více než šedesát let, co se technikům Bellových laboratoří poprvé podařilo pomocí tranzistoru zesílit elektrický proud. Byly tak položeny základy moderní výpočetní techniky.

Za existenci počítačových procesorů vděčíme vynálezu tranzistoru. foto: Reprofoto

Za jeho vynálezem stojí pánové William Shockey, John Bardeen a Walter Brattain, kteří si už od konce druhé světové války lámali hlavy, jak vylepšit vojenskou radarovou techniku. Až 16. prosince 1947 se jim podařilo pomocí nového vynálezu zesílit napětí více než na desetinásobek. O názvu nového objevu se vedly dlouhé diskuse, ale nakonec vyhrála varianta „tranzistor“ vzniklá sloučením slov „transfer“ a „varistor“.

Existují však dohady, že vynález tranzistoru má mnohem straší historii. Už v roce 1926 si Němec Julius Edgar Lilienfeld nechal patentovat pole řízené tranzistorem – svou revoluční myšlenkou však nejspíše předběhl dobu natolik, že se jeho práce nikdy nesetkala s praktickým využitím.

První léta tranzistoru nebyla jednoduchá, protože si málokdo dokázal představit jeho nasazení do praxe. Samotné laboratoře jeho existenci veřejně přiznaly až v roce 1948. Nakonec se vše v dobré obrátilo a všichni tři zmínění pánové obdrželi za svůj objev Nobelovu cenu za fyziku.

Další prudký rozvoj tranzistorové technologie přišel po roce 1959, kdy se vědcům podařilo sestavit první vícetranzistorové prvky – integrované obvody. Gordon Moore, zakladatel firmy Intel, tehdy prohlásil, že počet integrovaných tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. To se do puntíku splnilo a tento jev byl označen jako Moorův zákon.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....