Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trendem domácností jsou spotřebiče ovládané smartphony

Věda

  7:00
PRAHA - I přes jejich vysokou cenu, jsou hitem českých domácností v posledních letech elektrické spotřebiče, které jejich majitelé mohou ovládat na dálku prostřednictvím svých smartphonů. Lidé si tak mohou pomocí telefonu zkontrolovat, jestli při odchodu vypnuli sporák.

Chytrý mobilní telefon N9 od firmy Nokia. foto: Reuters

"Spousta lidí má chytré telefony plné nejrůznějších aplikací. Stále častěji proto přemýšlí, jestli by šlo pomocí nich řídit také spotřebiče v domě," poznamenal Jindřich Švestka, předseda Asociace chytrého bydlení.

Podle něj budou brzy minulostí i pochyby lidí po odchodu z domu, zda nezapomněli například vypnout sporák nebo zamknout vchodové dveře. "Pomocí mobilní aplikace si to snadno ověří. Uvidí totiž přesně, které spotřebiče v tu danou chvíli jsou v provozu," řekl Švestka.

ČTĚTE TAKÉ

Podobně půjdou ovládat všechny "chytré" spotřebiče. "Člověk například dá ráno prádlo do pračky a když bude odpoledne odcházet z práce, tak dá telefonem pokyn, aby se pračka zapnula a začala prát," přiblížil další výhody "online" ovládání spotřebičů vedoucí prodeje společnosti Miele Petr Chlada.

Výhodou v budoucnu má být také online poradna, kdy při jakémkoliv problému spotřebič sám automaticky kontaktuje servisní středisko, které majiteli doporučí vhodný způsob odstranění závady.

Za "chytrou" pračku zaplatíte i sto tisíc korun

Hlavním problémem podobných "chytrých" spotřebičů je jejich vysoká cena. Například jen za pračku zaplatí majitel i sto tisíc korun, podobně vysoké jsou ceny i dalšího vybavení domácnosti. Proto je v ČR těmito spotřebiči dosud kompletně vybaveno jen několik desítek domácností.

Podpořit prodeje těchto spotřebičů a seznámit veřejnost s chytrými domy má i nová Asociace chytrého bydlení. Jejími členy je osm českých společností, které převážně vyrábějí luxusní bytové doplňky.

Autoři: ,
Témata: pračka, Miele, Česko

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...