Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tuberkulóza původně začala u lidí, ne u zvířat, tvrdí vědci

Věda

  12:00
LONDÝN - Tuberkulóza provází lidi zřejmě už zhruba 70 000 let a nepřenesla se na ně ze zvířat, jak se dosud předpokládalo, nýbrž tomu bylo naopak. Přišel na to při svém výzkumu mezinárodní tým odborníků, napsala na internetu britská BBC.
Bakterie- ilustrační

Bakterie- ilustrační foto: Shutterstock

Závěry vědecké práce, publikované v odborném časopise Nature Genetics, popírají obecné přesvědčení, že TBC pochází ze zvířat a teprve před 10 000 lety se přenesla na člověka. Studie poukazuje na úzké spojení evoluční historie člověka a této choroby, které ročně podlehne více než milion lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Předchozí výzkumy ukazovaly, že tuberkulóza vznikla přibližně před 10 000 lety v Africe. Tedy v době neolitického demografického přechodu, kdy se lidská populace rozšiřovala a na významu nabývalo zemědělství.

Specialisté zapojení do nejnovějšího bádání na tomto poli zkombinovali geografické a genetické údaje z 259 kmenů TBC s cílem zrekonstruovat jejich vývojovou historii a srovnat ji s počátky lidí v Africe.

TBC začala u lidí

"Zjistili jsme, že základní, nejranější, společný počátek TBC a lidstva je v Africe o 60 000 let dříve, než lidé původně mysleli," řekl podle BBC švýcarský vědec Sebastian Gagneux. "Výsledkem naší práce je, že jsme poskytli silnou hypotézu k posílení názoru, že TBC původně začala u lidí a během neolitického demografického přechodu se přenesla na zvířata," dodal.

Vědci nyní přemítají nad tím, jak se této nemoci podařilo 60 000 let přežít mezi malými skupinami lidí. Výrazným rysem tuberkulózy, který není u ostatních nemocí běžný, je, že člověk jí může být nakažený roky, než se projeví její symptomy. Choroba se dokáže sama aktivovat po určité době. Díky tomu podle vědců také zřejmě ve svých počátcích dokázala přežít.

"Když je k infikování jen málo lidí, nemá pro (bakterie) smysl je zabíjet, protože by tím ohrozily samy sebe. To je evoluční slepá ulička," vysvětlil Gagneux. Jakmile se lidská populace ale začala během neolitického demografického přechodu rozrůstat, TBC se stala mnohem aktivnější a dokázala se dál šířit.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat