Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tučňáci poznají partnera i příbuzné čichem

Věda

  11:35
CHICAGO - Tučňáci jsou schopni si svého celoživotního partnera vyčmuchat. Podle vědců jim tato schopnost pomáhá při vyhledávání v početných koloniích a mohou také identifikovat aroma příbuzných, aby se vyhnuli křížení s příbuzným, píše agentura Reuters.

Tučňáci. foto: Shutterstock

Již dříve bylo známo, že někteří z mořských ptáků využívají svého čichu k vyhledávání potravy nebo svého hnízdiště. Ale nynější experimenty, které prováděli badatelé s tučňáky Humboldtovými v zoologické zahradě v Brookfieldu nedaleko Chicaga, poprvé prokázaly, že ptáci využívají svého čichacího smyslu k rozlišení blízkých příbuzných od ostatních příslušníků druhu.

"Dělají to jiná zvířata, my to děláme, tak proč ne ptáci?" připomněla biopsycholožka Jill Mateová z Chicagské univerzity, která vedla výzkum. "Jejich čichový smysl jim může pomoci najít partnera," uvedla. Výsledky bádání byly zveřejněny v časopise PLoS ONE.

Mořští ptáci, kteří putují na dlouhé vzdálenosti přes oceán, využívají pachů k vyhledávání potravy a k rozeznávání hnízd. Nevěděli jsme ale, jaký druh pachu nebo jeho intenzita jim může pomoci rozeznávat příbuzenstvo. "Jde o první studii, která ukázala, že mohou využívat pachů k rozeznání genetických rozdílů," upozornila Mateová.

Tučňáci Humboldtovi

Tučňáci Humboldtovi obývají peruánské útesy a dlouhé časové úseky tráví v moři při hledání potravy. Pak pro ně pachy představují vodítko při návratu na břeh, kde v mnohatisícových koloniích musejí najít svého partnera.

Vědci pracovali se dvěma skupinami ohroženého druhu tučňáků Humboldtových, kteří jsou ve zmíněné zoo chováni. Celkem šlo o 22 jedinců, jejichž chování bylo natáčeno, když zkoumali pachy olejnatých výměšků, které vydávali ptáci při úpravě žláz. Například žláza umístěná v blízkosti ocasu vyměšuje olej, jenž ptáci používají k očistě, ale má účel také čichový.

Při jednom experimentu tučňáci, kteří měli partnera, dávali přednost jeho pachu před tím, který vydávali nepříbuzní ptáci. Další pokus ukázal, že osamělí tučňáci dvakrát tak dlouho zkoumali pachy nepříbuzných jedinců nežli ti, kteří blízkého partnera už měli.

"U všech živočichů, které jsme zkoumali, včetně lidských miminek, neotřelé vůně, nové podněty, jsou zkoumány déle než ty již existující," vysvětlila Mateová. Odér používá mnoho druhů k přilákání partnera nebo naopak k vyloučení páření s příbuzným. 

"Pro ptáky, kteří v divočině žijí v početných skupinách, jako právě tučňáci, je důležité znát, kdo jsou jejich sousedi, aby mohli najít své hnízdiště a díky zkušenosti vědět, jak vycházet s ptáky v blízkém okolí," vysvětlil odborník na chování živočichů Jason Watters. "Může se ukázat i to, že ptáci mohou být schopní pomáhat 'dohazovačům' v zoologických zahradách při určování potenciálních partnerů," dodal. "Lze si představit, že pokud se (přírodovědci) snaží usadit ptáky znovu v některé oblasti, měli by nejdříve ošetřit oblast pachem, který je ptákům blízký. To by pomohlo k jejich lepšímu usazení," uvedl Watters.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

K pronájmu byt 3+1, 67m2, Čapková, Bílina
K pronájmu byt 3+1, 67m2, Čapková, Bílina

Čapkova, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
12 000 Kč/měsíc

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat