Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Tučňáci poznají partnera i příbuzné čichem

Tučňáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tučňáci. | foto: Shutterstock

CHICAGO Tučňáci jsou schopni si svého celoživotního partnera vyčmuchat. Podle vědců jim tato schopnost pomáhá při vyhledávání v početných koloniích a mohou také identifikovat aroma příbuzných, aby se vyhnuli křížení s příbuzným, píše agentura Reuters.

Již dříve bylo známo, že někteří z mořských ptáků využívají svého čichu k vyhledávání potravy nebo svého hnízdiště. Ale nynější experimenty, které prováděli badatelé s tučňáky Humboldtovými v zoologické zahradě v Brookfieldu nedaleko Chicaga, poprvé prokázaly, že ptáci využívají svého čichacího smyslu k rozlišení blízkých příbuzných od ostatních příslušníků druhu.

"Dělají to jiná zvířata, my to děláme, tak proč ne ptáci?" připomněla biopsycholožka Jill Mateová z Chicagské univerzity, která vedla výzkum. "Jejich čichový smysl jim může pomoci najít partnera," uvedla. Výsledky bádání byly zveřejněny v časopise PLoS ONE.

Mořští ptáci, kteří putují na dlouhé vzdálenosti přes oceán, využívají pachů k vyhledávání potravy a k rozeznávání hnízd. Nevěděli jsme ale, jaký druh pachu nebo jeho intenzita jim může pomoci rozeznávat příbuzenstvo. "Jde o první studii, která ukázala, že mohou využívat pachů k rozeznání genetických rozdílů," upozornila Mateová.

Tučňáci Humboldtovi

Tučňáci Humboldtovi obývají peruánské útesy a dlouhé časové úseky tráví v moři při hledání potravy. Pak pro ně pachy představují vodítko při návratu na břeh, kde v mnohatisícových koloniích musejí najít svého partnera.

Vědci pracovali se dvěma skupinami ohroženého druhu tučňáků Humboldtových, kteří jsou ve zmíněné zoo chováni. Celkem šlo o 22 jedinců, jejichž chování bylo natáčeno, když zkoumali pachy olejnatých výměšků, které vydávali ptáci při úpravě žláz. Například žláza umístěná v blízkosti ocasu vyměšuje olej, jenž ptáci používají k očistě, ale má účel také čichový.

Při jednom experimentu tučňáci, kteří měli partnera, dávali přednost jeho pachu před tím, který vydávali nepříbuzní ptáci. Další pokus ukázal, že osamělí tučňáci dvakrát tak dlouho zkoumali pachy nepříbuzných jedinců nežli ti, kteří blízkého partnera už měli.

"U všech živočichů, které jsme zkoumali, včetně lidských miminek, neotřelé vůně, nové podněty, jsou zkoumány déle než ty již existující," vysvětlila Mateová. Odér používá mnoho druhů k přilákání partnera nebo naopak k vyloučení páření s příbuzným. 

"Pro ptáky, kteří v divočině žijí v početných skupinách, jako právě tučňáci, je důležité znát, kdo jsou jejich sousedi, aby mohli najít své hnízdiště a díky zkušenosti vědět, jak vycházet s ptáky v blízkém okolí," vysvětlil odborník na chování živočichů Jason Watters. "Může se ukázat i to, že ptáci mohou být schopní pomáhat 'dohazovačům' v zoologických zahradách při určování potenciálních partnerů," dodal. "Lze si představit, že pokud se (přírodovědci) snaží usadit ptáky znovu v některé oblasti, měli by nejdříve ošetřit oblast pachem, který je ptákům blízký. To by pomohlo k jejich lepšímu usazení," uvedl Watters.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...