Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tučňáci si měří čas pod vodou záběry křídly

Věda

  7:00
LONDÝN - Tučňáci císařští si časují svůj pobyt při lovu pod vodou, a to podle počtu mávnutí svých křídel. Japonští biologové monitorovali na 15 000 ponorů těchto ptáků s cílem zjistit, jak se rozhodují, že už je čas přestat se krmit a vyplout nad hladinu kvůli nádechu.

Tučňáci císařští si časují svůj pobyt při lovu pod vodou, a to podle počtu mávnutí svých křídel. foto: Reprofoto

Vědci z tokijské univerzity ve studii, kterou zveřejnil časopis Journal of Experimental Biology, zjistili, že při každém potopení tučňáci mávnou křídly v průměru 237krát.

Tým doktora Kozueho Šiomiho se domnívá, že rozhodnutí ukončit ponor souvisí s množstvím síly, jakou jsou jejich svaly schopny produkovat po každém nádechu před potopením.

Do výzkumu byla zahrnuta desítka tučňáků, kteří sháněli potravu na volném moři, a trojice dalších, kteří se za potravou vydávali otvorem v ledově vrstvě.

Tučňák císařský

Tučňáci z první skupiny se začali vracet k hladině po 5,7 minuty. Ovšem druhá skupinka se obvykle ponořovala na delší dobu, než se po dráze ve tvaru písmene U začala vracet k původní díře v ledu. Nicméně průměrný počet záběrů křídly se shodoval na 237.

"Dospěli jsme k závěru, že rozhodnutí (vrátit se na hladinu) není spojeno s uplynulým časem, nýbrž s počtem záběrů a tím zřejmě i zvětšující se prací svalů," uvedli vědci ve své zprávě.

Tučňák císařský je největším ptákem svého druhu - dorůstá výšky až kolem jednoho metru a váží průměrně 40 kilogramů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!