Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Tygří populaci se v poslední době v Indii daří

Tygr indočínský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr indočínský | foto: Reprofoto

Od roku 2006 vzrostl počet tygrů v Indii o 60 procent. Před dvaceti lety BBC předpovídala, že tato šelma do roku 2000 vyhyne. Nicméně letos v lednu se indický ministr životního prostředí Prakaš Džavedekar jen usmíval.

„V Indii žije 70 procent světové populace tygrů,“ prohlásil. Pak se otočil k tabuli a napsal na ni tak toužebně očekávané číslo: 2226. Tedy mnohem více než v roce 2006, kdy v Indii žilo jen 1411 těchto zvířat.

Ministerstvo životního prostředí zmobilizovalo 400 lidí a šest nevládních organizací, které po dobu jednoho roku sčítaly tygry na ploše 378.118 kilometrů čtverečních, velké jako Německo. Je to známka toho, že Indie zřejmě bere vážně otázku přežití živočišného druhu, který uctívají hinduisté. Na tygru seděla hinduistická bohyně Durga, když svedla vítězný boj s démonem.

Přežití druhu

Někteří experti soudí, že o rozrůstání tygří populace se nezasloužily ani tolik indické úřady, jako spíše nevládní organizace. „Počet tygrů vzrostl zejména ve státech Kérala, Karnátaka, Maháráštra a Tamilnádu,“ říká zoolog Valmik Thapar, jehož citoval francouzský deník Le Figaro. V těchto regionech na jihu a západě země pracují vědci sami už deset let, aniž by od úřadů cokoli čekali. V těchto čtyřech státech žije více než 40 procent indických tygrů.

Pro vědeckou obec je tato obnova tygří populace prvním krokem. „V zemi může žít až 10 000 tygrů,“ odhaduje zoolog Ullas Karant. Odborníci hovoří o dvou cestách, jak toho dosáhnout. Především to je reforma úřadů, které mají na starosti lesy, pod něž spadá péče o živočišnou říši. Tyto úřady dříve měly především spravovat hospodaření s dřevem, materiálem pro výstavbu železnic. Ochrana fauny nebyla jejich prioritou. Úředníci jsou považováni za byrokraty, jimž ochrana živočišných druhů na srdci příliš neleží. „O tygrech nic nevědí,“ říká Karant a doporučuje, aby byla ochrana tygrů svěřena nevládním organizacím.

Samice tygra amurského Iris pečuje o svá sedmitýdenní mláďata.

Samice tygra amurského Iris pečuje o svá sedmitýdenní mláďata, která přivedla na svět v zoo v ruském Krasnojarsku

Druhou cestou je zachování koridorů, jimiž se tygři přemísťují, aby se rozmnožovali. Tyto koridory jsou klíčové pro genetickou diverzitu a přežití druhu. Nyní jsou tyto cesty ohroženy. „Ta, která leží u hranic s Nepálem, mezi Corbettovým parkem na západě a rezervací Dudhva na východě, je protkána kanály, průmyslovými zónami a je zde vojenská základna,“ zdůrazňuje Belinda Wrightová, ředitelka nevládní organizace Wildlife Protection Society of India. Tygr si pak hledá jinou cestu a dostává se do kontaktu s člověkem. Z toho pak plynou konflikty s lidmi, jichž je v posledních letech více,“ dodává.

Právník Avinaš Basker, specializující se na zákony týkající se životního prostředí, usiluje o to, aby byly koridory zaneseny do kategorie ekologicky citlivých zón. „To by umožnilo zachovat obydlí v těchto koridorech a zabránilo by to výstavbě příliš velkých konstrukcí,“ zdůrazňuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Indický ministr životního prostředí nyní slíbil poskytnout více pozemků a vodních zdrojů pro tygry, avšak bez bližšího upřesnění. Od svého loňského nástupu k moci hlásá pravicová nacionalistická Indická lidová strana (BJP) program urychlení výstavby průmyslových podniků a infrastruktury, aby urychlila ekonomický růst. Podle ekologů hrozí nebezpečí, že tomuto programu padne životní prostředí za oběť.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...