Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci oživili z ledu tisíce let starý virus

Věda

  6:50
PAŘÍŽ - Tým francouzských vědců v pondělí oznámil, že se podařilo oživit obří, ale neškodný virus, který byl více než 30 000 let uzavřený v sibiřském věčném ledu - permafrostu. Informovala o tom agentura AFP.

Virus. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Oživení dlouho spícího viru má posloužit jako varování, že globální oteplování by mohlo probudit neznámé patogeny pohřbené v nyní zmrzlé půdě, dodali vědci.

Virus, který dostal jméno Pithovirus sibericum, se našel ve vzorku odebraném z hloubky 30 metrů pod trvale zamrzlou půdou pobřežní tundry na Čukotce nedaleko Východosibiřského moře, kde průměrné roční teploty jsou minus 13,4 stupně Celsia. Tým virus rozmrazil a sledoval, jak se množí v kultuře v Petriho misce, kde napadl jednoduchý jednobuněčný organismus amébu.

ČTĚTE TAKÉ:

Metoda radiouhlíkového datování našla ve vzorku odebrané půdy rostliny staré více než 30 000 let. Pochází tedy z doby, kdy se po Zemi proháněli mamuti a neandrtálci, uvedli vědci ve studii zveřejněné v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Oživený virus je pro člověka či zvířata neškodný, napadá jen améby, dodali vědci. Jejich práce nicméně dokázala, že viry mohou přežít uzamčené v permafrostu po velmi dlouhou dobu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!